Polityka monetarna zbyt restrykcyjna

Polityka monetarna prowadzona w ostatnich kwartałach była zbyt restrykcyjna, a dwie podwyżki stóp w 2007 roku należy uznać za wysokie - napisał w artykule w "Gazecie Prawnej" członek RPP Stanisław Nieckarz.

"Ostatni kwartał był ósmym, w którym średnia inflacja ukształtowała się poniżej środka celu inflacyjnego 2,5 proc. W 2006 roku wskaźnik inflacji usadowił się nawet średnio poniżej dolnej granicy odchyleń od celu (1,5 proc.). Potwierdza to, że stopień restrykcyjności polityki pieniężnej był w tym okresie nadmierny, a stopy procentowe mogły być niższe co najmniej o około 100 punktów bazowych" - napisał Nieckarz.

"(...) Obecnie też wydaje się, że do końca 2007 roku średnia inflacja w kolejnych kwartałach nie powinna przekroczyć 2,5 proc. Dlatego dwie podwyżki stóp z 2007 roku łącznie o 50 pkt przy tak niskiej inflacji należy uznać za wysokie. Oczekuje się, że to wyprzedzające działanie przyczyni się do skuteczniejszego łagodzenia presji inflacyjnej płynącej z rosnącego popytu konsumpcyjnego. Jego wzrost nie musi w pełni przełożyć się na wzrost inflacji, nawet przy niewystarczającej podaży krajowej" - napisał Nieckarz.

Reklama

" (...)Tymczasem, jak prognozują eksperci NBP, przy utrzymaniu się w najbliższych ośmiu kwartałach dynamiki PKB w granicach 5-6 proc. oraz przy pozostawieniu stopy procentowej na obecnym poziomie 4,5 proc. inflacja może przekroczyć 2,5 proc. Ale prawdopodobieństwo wyjścia ponad 3,5 proc. jest mniejsze niż większe. Gdyby taka projekcja przebiegu inflacji była prawdopodobna, RPP miałaby problem: czy cel inflacyjny 2,5 proc. z dopuszczalnym pasmem wahań od 1,5 do 3,5 proc. ma być traktowany symetrycznie? Czy po ośmiu kwartałach kształtowania się inflacji w przedziale 1,5-2,5 proc. w następnych 8 kwartałach może ona znajdować się w przedziale 2,5-3,5 proc.? To pytanie otwarte, zwłaszcza w warunkach wysokiego prawdopodobieństwa utrzymania się w przyszłości dynamiki 5 proc. PKB" - pisze Nieckarz.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: polityka | Rada Polityki Pieniężnej | inflacja | polityka monetarna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »