Przyszły tydzień przyniesie kwotowania złotego wokół 3,95/EUR

Przyszły tydzień przyniesie stabilne kwotowania złotego wokół poziomu 3,95 za euro. Dane makroekonomiczne zarówno z kraju, jak i rynków globalnych będą miały ograniczony wpływ na złotego. Stabilnej wycenie polskiej waluty będzie sprzyjała także niska aktywność inwestorów między świętami a długim majowym weekendem oraz możliwość przewalutowania środków europejskich przez resort finansów bezpośrednio na FX.

"Pomimo publikacji ostatnich krajowych danych makro za marzec oraz przy szeregu istotnych wydarzeń na rynkach bazowych, spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu kurs EUR/PLN będzie stabilny, a handel będzie się odbywał w okolicach poziomu 3,95 bez wyraźnego trendu" - oceniają w piątkowym raporcie ekonomiści Banku BPH.

"Takiemu scenariuszowi będzie sprzyjała ograniczona aktywność inwestorów w skróconym tygodniu po Świętach Wielkiej Nocy i przed długim majowym weekendem. Dodatkowo do gry na osłabienie PLN zniechęcała będzie deklaracja MF o sprzedaży środków z UE na rynku walutowym" - dodają.

Reklama

W czwartek w komunikacie po spotkaniu prezesa NBP Marka Belki i ministra finansów Jacka Rostowskiego poinformowano, że resort finansów będzie regularnie sprzedawał na krajowym rynku walutowym środki pochodzące z funduszy UE.

Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował w komunikacie, że skala wymiany środków z UE zależy od płynności rynku, zaś wymiana środków unijnych na rynku ma charakter systemowy, a nie jednorazowy. W I kwartale w NBP wymieniono 2,7 mld euro, w br. do wymiany pozostaje ok. 13-14 mld euro, a w roku przyszłym będzie to ok. 17-18 mld euro.

W przyszłym tygodniu GUS poda dane o deficycie i długu sektora finansów publicznych za 2010 roku oraz zaktualizowane szacunki PKB za ubiegły rok.

Wśród krajowych publikacji znajdą się także dane GUS o sprzedaży detalicznej w marcu oraz stopa bezrobocia za ubiegły rok.

DŁUG STABILNY BO NIE OCZEKUJE WZROSTU STÓP PROC.

W przyszłym tygodniu stabilne pozostaną także krajowe SPW, wsparciem dla nich jest wyceniany obecnie przez rynek scenariusz, że RPP nie podniesie na majowym posiedzeniu stóp procentowych.

"Na rynku długu nie spodziewamy się większych zmian rentowności krajowych papierów. Znając większość danych makroekonomicznych za marzec oraz wypowiedzi niemal wszystkich członków RPP, rynek wyrobił sobie już opinię na temat majowej decyzji Rady w sprawie stóp procentowych i dane o sprzedaży detalicznej raczej go nie zmienią. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, który w dużej mierze jest już w cenach papierów jest pozostawienie stóp procentowych w maju bez zmian" - oceniają analitycy Banku BPH.

Posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 10-11 maja.

         piątek  piątek  czwartek
          14.35    9.05     15.55
EUR/PLN  3,9474  3,9440    3,9548
USD/PLN  2,7120  2,7045    2,7169
EUR/USD  1,4552  1,4580    1,4555
OK0113   4,95    4,94      4,94
PS0416   5,73    5,71      5,71
DS1020   6,09    6,09      6,09
PAP
Dowiedz się więcej na temat: aktywność inwestorów | złoty | waluty | resort finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »