Reklama

Rada Polityki Pieniężnej: Maciej Szlinder i Dariusz Standerski kandydatami Lewicy

Ekonomiści Maciej Szlinder i Dariusz Standerski są kandydatami Lewicy do Rady Polityki Pieniężnej - poinformował na konferencji szef klubu Krzysztof Gawkowski. Jak podkreślił, kandydaci Lewicy są nowym pokoleniem polskiej ekonomii i w RPP byliby gwarantami nowego i odpowiedzialnego myślenia.

W skład RPP wchodzi jej przewodniczący, czyli prezes NBP, oraz 9 członków, powoływanych w równej liczbie przez Prezydenta RP, Sejm oraz Senat. Nieobsadzone są dwa miejsca przysługujące Izbie Niższej, która ma się zająć uzupełnieniem składu na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski podkreślał, że Maciej Szlinder i Dariusz Standerski "są nowym pokoleniem, nowym wyzwaniem i nową odpowiedzialnością za polską ekonomię". - Są gwarancją tego, że nowe myślenie w takich instytucjach jak Rada Polityki Pieniężnej jest szansą na jej odpowiedzialne, ale także profesjonalne funkcjonowanie - dodał.

Reklama

- Nowe pokolenie w Radzie Polityki Pieniężnej jest odpowiedzią na to, jakiej ekonomii oczekują (Polacy), jak powinien funkcjonować system finansów publicznych, jak powinniśmy podchodzić do nowoczesnego państwa i nowoczesnej gospodarki - wskazał Gawkowski.

Standerski jest ekonomistą i prawnikiem, a od 2019 roku dyrektorem ds. legislacji w klubie Lewicy. Jest od 2015 roku związany z Fundacja Kaleckiego, gdzie był głównym ekonomistą, członkiem zarządu.

Szlinder jest ekonomistą, socjologiem i filozofem, autorem książki "Bezwarunkowy dochód podstawowy: rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku".

Podczas konferencji Standerski podkreślał, że kandyduje do RPP, aby wywołać odpowiedzialną i merytoryczną dyskusję o polityce pieniężnej w Polsce, która od lat jest nieobecna w Sejmie.

Szlinder wskazywał natomiast, że w RPP powinno znaleźć się więcej osób, które prezentuje nowoczesne podejście na politykę gospodarczą i ekonomię, a nie neoliberalnych ortodoksów rodem z lat 90. "Właśnie tą pierwszą grupę reprezentujemy zarówno Dariusz Standerski, jak i ja" - podkreślał. "Liczymy, że nasze diagnozy, jak i kandydatury zostaną poparte przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej" - dodał.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Wcześniej klub PiS zgłosił do RPP kandydatury: byłej prezes PKP Banku Polskiego i byłej prezes Alior Banku - Iwony Dudy i posłanki Gabrieli Masłowskiej.

Ustawa o NBP przewiduje, że ustalenia RPP podejmowane są przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym jej przewodniczącego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »