Rada wzmocniła złotego

Złoty rozpoczął środową sesję od niewielkich spadków. Wraz ze zniżką kursu EUR/USD cena dolara wzrosła z 3,8490 do 3,8755. Cena euro ulegała wahaniom w zakresie 4,8800 ? 4,9050.

Złoty rozpoczął środową sesję od niewielkich spadków. Wraz ze zniżką kursu EUR/USD cena dolara wzrosła z 3,8490 do 3,8755. Cena euro ulegała wahaniom w zakresie 4,8800 ? 4,9050.

RYNEK KRAJOWY

Odchylenie naszej waluty od dawnego parytetu powędrowało z poziomu 3,15 proc. do 3,60 proc. po jego słabej stronie. Inwestorzy postanowili delikatnie sprzedać złotego, pomimo wtorkowych zapowiedzi szefa rządu. Oczekiwali również na decyzję RPP.

We wtorek po południu premier powiedział, że podczas głosowań w Sejmie nad ustawami wchodzącymi w skład planu Hausnera kluby SLD i Unii Pracy z pewnością wprowadzą dyscyplinę. O tym, czy faktycznie tak się stanie przekonamy się 5 marca. Jerzy Hausner zapowiedział, że tego dnia głosowane będą kwestie skierowania do prac w komisjach trzech ustaw: o rentach i emeryturach z FUS, o świadczeniach przedemerytalnych oraz o promocji zatrudnienia. Tego dnia zakończone zostaną też prace nad ustawami o zmianach w KRUS-ie oraz tymi dotyczącymi wydatków na obronność. Leszek Miller nie wykluczył poparcia dla programu ze strony PO i FKP. Po raz kolejny powtórzył on jednak, że jeśli program nie uzyska poparcia to konieczne będą przedterminowe wybory parlamentarne. Na 1 marca zaplanowano decydujące spotkanie pomiędzy SLD i PO.

Reklama

Potem sytuacja na rynku uległa gwałtownej zmianie. Inwestorzy, w tym przede wszystkim duże zagraniczne banki inwestycyjne zaczęły silnie kupować złotego. W południe Rada Polityki Pieniężnej w nowym składzie na zakończonym w środę, dwudniowym posiedzeniu zgodnie z oczekiwaniami rynku nie zmieniła poziomu stóp procentowych i utrzymała neutralne nastawienie w prowadzonej polityce monetarnej. Podkreśliła ona jednak, czym mocno zaskoczyła, że nie wyklucza jego zmiany na restrykcyjne już w marcu. Cena euro spadła do 4,8375. Cena dolara zniżkowała do ok. 3,8295. Odchylenie złotego od parytetu sięgnęło poziomu ok. 2,4 proc. po jego słabej stronie.

O godz. 15.20 jeden dolar wyceniany był na 3,8515 złotego, a jedno euro na 4,8615 złotego (odchyl. +2,93 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Bardziej jastrzębia niż oczekiwano decyzja Rady wyraźnie wzmocniła złotego. W obecnej chwili, w momencie, gdy tak naprawdę nie do końca jest wiadomo, czy program Hausnera zyska poparcie w Sejmie (także ze strony PO) trudno jest jednak zakładać większe wzmocnienie naszej waluty.

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: waluty | wzmocnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »