Reakcja rynku finansowego

Na rynkach walutowym i obligacji było w piątek nerwowo, ale, jak twierdzą specjaliści - raczej nie miało to związku z kolejnymi zmianami w rządzie.

Na rynkach walutowym i obligacji było w piątek nerwowo, ale, jak twierdzą specjaliści - raczej nie miało to związku z kolejnymi zmianami w rządzie.

W piątek na otwarciu rynku złoty się osłabił w stosunku do dolara, a potem cały dzień odrabiał straty - powiedział PARKIETOWI Robert Kęsicki, dealer walutowy z Kredyt Banku. - Inwestorzy skupili się jednak na informacjach docierających z Węgier - dodał. Po południu waluta amerykańska kosztowała 3,82 zł, wobec 3,87 zł w porannym handlu. Bank centralny i ministerstwo finansów Węgier trzeci dzień z rzędu walczyły w piątek z umacniającym się forintem, interweniując na rynku walutowym. Wcześniej dwukrotnie w ciągu dwóch dni obniżone zostały stopy procentowe.

Reklama

Niespokojnie było też na rynku obligacji. - Inwestorzy byli zdezorientowani. Na zmianę kupowali i sprzedawali polskie papiery. Pod koniec dnia ceny były mniej więcej takie same, jak na otwarciu - twierdzi Witold Chuść, analityk Banku Handlowego. - Rynek jest bombardowany różnymi informacjami, m.in. z Węgier i z USA, do tego dochodzi jeszcze ciągle aktualna groźba wybuchu wojny z Irakiem, a w Polsce zmiany w rządzie. Trudno powiedzieć, które z tych wiadomości są dla inwestorów najważniejsze - dodaje. Stany Zjednoczone poinformowały wczoraj o niespodziewanym spadku produkcji przemysłowej, pogorszeniu nastrojów konsumentów oraz większym od oczekiwanego wzroście deficytu handlowego. Rentowność polskich obligacji pięcioletnich, najchętniej kupowanych przez zagranicę, wynosiła w piątek po południu 5,57%.

Na rekonstrukcję rządu nie zareagowała też warszawska giełda. Główne indeksy straciły wprawdzie na wartości (WIG spadł o 1,3%, a WIG20 1,4%), ale w opinii analityków miało to przede wszystkim związek z pogorszeniem nastrojów na rynkach światowych.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: zmiany w rządzie | reakcja | rynek finansowy | rynki finansowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »