RPP: Możemy liczyć na ostre cięcie

Jan Czekaj z RPP powiedział, że w najbliższym czasie należy spodziewać się obniżek stóp proc. i mogą być większe niż 25 pb.

- Ja sądzę, że w najbliższym czasie dojdzie do obniżek, bo wyraźne są oznaki spowolnienia. Fakt spowolnienia jest powszechnie rozpoznany. RPP powinna podjąć odpowiednie działania. Ale czy dojdzie do obniżki w grudniu tego nie wiem - powiedział w TVN CNBC.

Czekaj nie wykluczył, że obniżki mogą mieć większą skalę niż dotychczasowe ruchy Rady.

- Dotychczasowa polityka małych kroków to było dobre, ale musimy mieć na uwadze, że sytuacja jest wyjątkowa i być może RPP odstąpi od zwyczaju i będzie decyzja o głębszej obniżce - dodał. - (...)Jeśli dane będą niepokojące, to można by się zastanowić nad głębszą obniżką - powiedział. Czekaj powiedział również, że można by się zastanowić nad obniżką rezerwy obowiązkowej. - Taki krok wchodzi w grę, chociaż na razie RPP nie dyskutowała - powiedział.

Reklama

Pawlak wzywa RPP do szybkich obniżek stóp procentowych

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak wezwał Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do szybkich obniżek stóp procentowych.

- Potrzeba szybkich działań RPP. Wczorajsze obniżki przez EBC i BOE to jest sygnał dla RPP i NBP. Dzisiaj należy zwracać większą uwagę na dane bieżące i globalne, niż dane historyczne - powiedział Pawlak w piątek dziennikarzom.

- Sporym problemem jest utrzymanie poziomu inwestycji. Działania NBP mogą pomóc w stymulowaniu popytu i inwestycji. Teraz trzeba podejmować decyzje o stopach, bo są one ważnym instrumentem dla kształtowania koniunktury - dodał.

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) obniżyła w czwartek podstawowe stopy procentowe o 75 pkt bazowych, a Bank Anglii (Bank of England) obniżył stopy procentowe o 100 pkt bazowych.

Mirosław Pietrewicz i Sławomir Skrzypek podkreślają potrzebę dalszego wyraźnego luzowania polityki pieniężnej. W wywiadzie dla Gazety Prawnej Mirosław Pietrewicz powiedział: - Chcę zwrócić uwagę, że stopy procentowe ustalane przez RPP w obecnej sytuacji nie są czynnikiem decydującym w ustalaniu wysokości oprocentowania kredytów oferowanych przez banki (...) Wpływ RPP na obniżenie stóp procentowych w bankach poprzez obniżki stóp w NBP nie jest tak duży jak w normalnej sytuacji. Mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną, ale to nie oznacza, że można też nic nie robić.

Uważam, że Rada powinna podejmować decyzje bardziej zdecydowane. Nie powinniśmy przerywać rozpoczętego cyklu obniżek stóp procentowych i skala tych obniżek powinna być większa niż ta z listopada tego roku. Nigdy w naszej historii nie mieliśmy do czynienia z tak gwałtownym pogorszeniem sytuacji ekonomicznej. W październiku mieliśmy dwie projekcje inflacyjne przygotowane przez NBP i nawet ta druga jest już nieaktualna. Jest możliwe, że będziemy mieli do czynienia z wyraźnie niższą inflacją niż zakładaliśmy. Nie byłbym zdziwiony, gdyby podstawowa stopa procentowa w NBP, pod koniec przyszłego roku, kształtowała się na poziomie ok. 4 proc.

Z kolei Sławomir Skrzypek zapowiedział, że z dużym prawdopodobieństwem RPP odstąpi od nieformalnej reguły niezmieniania stóp w grudniu (naszym zdaniem jest też duża szansa na odstąpienie w grudniu od reguły poruszania się krokami po 25pb). W opinii szefa NBP spowolnienie gospodarcze ujawni się z pełną siłą dopiero w 2009, podczas gdy naszym zdaniem już listopadowe wyniki produkcji mogą przynieść niemiłe zaskoczenie - które sprawią, że może on zmienić się ze zwolennika cięć w zwolennika szybszych i głębszych cięć stóp procentowych. Minister Finansów Jacek Rostowski przedstawił prognozę dla produkcji -2,6%r/r, na tyle wyceniając efekt różnicy w dniach roboczych. Każdy bardziej negatywny wynik (a nasza prognoza to -8,2%, gdy konsensus wskazuje na okolice -6%) będzie musiał być interpretowany jako realne wyhamowanie sektora przemysłowego.

Co to znaczy? zdaniem analityków ING BSK :

Kwestia kolejnego cięcia w grudniu wydaje się być w dużej mierze przesądzona. Skłaniamy się ku stanowisku, że Rada nie dość, że może odstąpić od niepisanej reguły braku zmian stóp w grudniu to może też poważnie zastanowić się nad odejściem od poruszania się krokami po 25pb - jednak zachowanie kursu i oczekiwań wobec niego będzie ważne.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »