RPP reaguje na ostatnie wypowiedzi senackich członków Rady. „Nie spełniały dobrych praktyk”
Na stronie NBP opublikowano dzisiaj stanowisko RPP: "W ostatnim czasie wypowiedzi członków RPP wybranych przez Senat nie spełniały kryterium dobrych praktyk". Stanowisko nie zawiera informacji o tym, którzy członkowie RPP pod nim się podpisali. Senat powołał do obecnej Rady L. Koteckiego, J. Tyrowicz i P. Litwiniuka.
"Funkcjonowanie organu kolegialnego jakim jest Rada Polityki Pieniężnej, wiąże się zarówno z samodzielną pracą członków RPP, jak i ich współdziałaniem w ramach całej Rady oraz w ramach NBP. Wymiar prawny funkcjonowania RPP oraz szeroko rozumianych zasad aktywności jej członków zostały przypomniane w Stanowisku Zarządu NBP z dnia 20 października 2022 roku. Rada Polityki Pieniężnej podziela stanowisko Zarządu NBP. Jednocześnie zwraca uwagę, że w gremium kolegialnym oprócz ustawowych i regulaminowych rozwiązań bardzo ważne są tzw. dobre praktyki, których wypełnianie także powinno być ważnym kryterium oceny aktywności członków RPP. Niestety w ostatnim czasie wypowiedzi członków RPP wybranych przez Senat nie spełniały kryterium dobrych praktyk" - napisano w stanowisku RPP, bez podania sygnatariuszy pisma.
Zaznaczono jedynie, że w razie zaistnienia różnych stanowisk i ocen procesów inflacyjnych decyzje RPP w zakresie parametrów polityki pieniężnej muszą zapadać większością głosów.
"Rada Polityki Pieniężnej zapewnia, że podejmuje decyzje w zakresie polityki pieniężnej w oparciu o najlepszą wiedzę co do perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej oraz mając zapewnione odpowiednie warunki pracy. Zarzuty publiczne, a nawet tezy sugerujące rzekome trudności w wypełnianiu mandatu - uznaje za bezpodstawne, szkodzące autorytetowi banku centralnego oraz interesom finansowym państwa" - dodano.
W stanowisku negatywnie oceniono także formułowane publicznie zarzuty przez członków wybranych przez Senat co do warunków wypełniania funkcji członka RPP, które "nie służą autorytetowi Narodowego Banku Polskiego, gdyż nie mają one oparcia w faktach".
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Według stanowiska, "Rada jednoznacznie stwierdza", że wszyscy jej członkowie mają maksymalnie możliwy i równy dostęp do aktualnych danych, informacji oraz wiedzy Narodowego Banku Polskiego, co stanowi potwierdzenie i gwarancję, że podejmowane w trybie kolegialnym decyzje w zakresie polityki pieniężnej są na najwyższym poziomie merytorycznym.