RPP: Rozbieżne głosy w kwestii stóp procentowych w Polsce

Stopy procentowe w Polsce pozostają na rekordowo niskim poziomie od marca 2015 roku, czyli już od niemal czterech lat. To najdłuższy okres niezmiennych stóp procentowych w najnowszej historii Polski. Członkowie RPP maja odmienne zdania co do ich poziomu w przyszłości.

Jego zdaniem w tym horyzoncie wzrost gospodarczy będzie utrzymywał się powyżej 3,5%r/r, a inflacja będzie stopniowo rosnąć. Dlatego jego zdaniem należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych, nawet już w 2poł19.

Stwierdził również, że nie widzi możliwości luzowania ilościowego przez NBP (skupu obligacji skarbowych), gdyż zabrania tego Konstytucja RP i Traktat Lizboński.

W warunkach napięć w sektorze możliwe byłoby natomiast uruchomienie środków wskazanych w tzw. "Pakiecie zaufania" z 2008, czyli np. uruchomienie operacji repo (zasilających) o dłuższym terminie do 3M, swapy walutowe, depozyt walutowy jak zabezpieczenie kredytu refinansowego, korzystniejsze warunki dla kredytu lombardowego.

Reklama

E.Gatnar nie reprezentuje naszym zdaniem konsensusu w RPP, wobec czego nie spodziewamy się podwyższenia stóp procentowych do końca kadencji obecnej Rady (2022).

Podobnie jego niechętne stanowisko wobec dodatkowych instrumentów luzowania polityki pieniężnej niekoniecznie jest reprezentatywne dla RPP. Część członków byłaby chętna do eksperymentowania z nowymi środkami, ale naszym zdaniem przykład węgierskich niestandardowych instrumentów polityki pieniężnej jest zniechęcający, a skup obligacji rządowych niepotrzebny.

Stąd głos prezesa Glapińskiego mówiący iż to dyskusja teoretyczna, zaś horyzont czasowy bardzo odległy (dla następnej RPP) jest naszym zdaniem reprezentatywny.

E.Łon z RPP wyraził pogląd, że spadająca inflacja oraz perspektywa globalnego spowolnienia gospodarczego może stanowić uzasadnienie obniżki stóp procentowych.

J.Osiatyński stwierdził natomiast, że nie widzi przestrzeni dla takiego ruchu, gdyż zagroziłby on stabilności systemu finansowego (w szczególności rentowności banków spółdzielczych).

Bardziej prawdopodobna jego zdaniem jest podwyżka stóp procentowych ze względu na wysoki wzrost jakiego spodziewa się w Polsce (powyżej 4%r/r w 2019) i przyspieszenie inflacji w okolice 2,5-3%r/r.

Obaj członkowie RPP podzielają natomiast sceptycyzm co do konieczności użycia niekonwencjonalnych środków polityki pieniężnej. Podtrzymujemy opinię, że stopy procentowe w Polsce nie zmienią się do końca kadencji obecnej Rady (2022).

Stopy procentowe w Polsce pozostają na rekordowo niskim poziomie od marca 2015 roku, czyli już od niemal czterech lat. To najdłuższy okres niezmiennych stóp procentowych w najnowszej historii Polski - przed 2015 rokiem Rada Polityki Pieniężnej zmieniała ich wysokość co najmniej raz w roku, a były i takie lata, gdy do zmian dochodziło nawet osiem razy, jak w 2002 roku.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

INGBank
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Rada Polityki Pieniężnej | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »