Reklama

Skokowy wzrost brytyjskiej inflacji mocno wspiera funta!

To już oficjalne, Wielka Brytania złoży wniosek dotyczący rozpoczęcia procedury wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca. Tymczasem brytyjska waluta zyskuje po danych o inflacji.

Koniec zawirowań politycznych w parlamencie oraz zachowanie ustalonego przez premier May kalendarza działań skutkują odzyskaniem przez funta pewności siebie. Brytyjska waluta od rana zwyżkuje i w stosunku do dolara przekroczyła poziom 1,2450. Powodem wzrostu są także opublikowane dziś dane dotyczące poziomu inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii - dynamika wskaźnika cen i usług konsumpcyjnych wyniosła 2,3%, natomiast analitycy zakładali wzrost na poziomie 2,1%.

Jest to pierwszy od 2013 r. wynik, który przekracza wyznaczony przez Bank Anglii cel inflacyjny Banku Anglii (2%), co może skłonić naczelnika banku, Marka Carney'a do pójścia w ślady swoich kolegów z FED i zdecydowania się podwyżkę stóp procentowych w najbliższej przyszłości.

Reklama

Mati Greenspan, Starszy Analityk Rynków eToro

.........................

Co czeka funta? Skokowy wzrost brytyjskiej inflacji mocno wspiera funta! Funt brytyjski mocno zyskał po tym jak inflacja CPI wzrosła w lutym aż o 2,3% rok do roku. Analitycy spodziewali się wzrostu jedynie na poziomie 2,1%. Jest to największy wzrost tego wskaźnika od września 2013 roku i po raz pierwszy od trzech lat przekroczył on cel inflacyjny Banku Anglii. W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja wzrosła o 0,7% wobec prognozy na poziomie 0,5%, a jeszcze rok temu Brytyjczycy mieli 0,5% deflację. Również inflacja bazowa CPI, z wyłączeniem cen żywności i energii, wzrosła w lutym aż o 2% rok do roku wobec oczekiwanego 1,8% wzrostu, czyli najmocniej od połowy 2014 roku. Lutowy raport odnotował również pierwszy od prawie trzech lat wzrost cen żywności o 0,3% w ujęciu rok do roku. Para GBP/USD zareagowała prawie 1% umocnieniem na te mocne dane inflacyjne i handluje w pobliżu poziomu 1,2470, najwyżej od końca lutego. Para EURGBP która przed danymi umacniała się, po publikacji straciła 0,7% i obecnie handluje w pobliżu poziomu 0,8660. Para GBJPY rośnie 0,9% handlując w pobliżu poziomu 140,30. Po publikacji danych brytyjska waluta zyskała również około 3 groszy do złotówki i za jednego funta trzeba obecnie płacić niecałe 4,92 zł. Głównymi przyczynami tak silnego wzrostu inflacji jest odzwierciedlenie 17% spadku wartości funta względem koszyka głównych walut od momentu ogłoszenia wyników referendum w sprawie Brexitu oraz wzrost cen ropy naftowej. Pomimo iż inflacja przekroczyła cel inflacyjny Banku Anglii na poziomie 2,0%, nie oznacza to iż Bank będzie skłonny do szybkiej reakcji w postaci podwyżki stóp procentowych. Po ostatnim posiedzeniu Komitetu Polityki Monetarnej bankierzy dali jasno do zrozumienia, iż Bank będzie tolerował inflację na poziomie przekraczającym 2% dopóki wspiera to wzrost gospodarczy. Natomiast jeden z członków Komitetu, Pan Kristin Forbes, wyłamał się już z szeregu i głosował na ostatnim posiedzeniu za podwyżką stóp procentowych, a część z pozostałych członków zaczyna sugerować możliwość takiego ruchu na kolejnych posiedzeniach MPC. Tym bardziej, iż najnowsze prognozy Banku Anglii przewidują wzrost inflacji CPI do poziomu niecałych 3% pod koniec roku. A inflacja może się utrzymywać powyżej poziomu 2% aż do połowy 2019 roku. Natomiast prezes Banku Anglii Mark Carney, który przemawiał dziś w Londynie na temat problemów w bankowości, nie odniósł się do opublikowanych dziś danych. Andrzej Kiedrowicz Chief Operating Officer KOI Capital

.........................

Proceduralnie wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskie już ruszyło. Rząd przeszedł z procedurą przez parlament. Dla rynków jest to jasny przekaz, że jest determinacja i nie będzie opóźnień. Przedłużająca się niepewność nie sprzyjała rynkowi. Brytyjska waluta, choć ostatnio odrabiała straty, to jednak zdaniem dr Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty XTB, w najbliższych miesiącach do wyceny funta powinniśmy wykazywać się dużą ostrożnością.

Redakcja MarketNews24

Dowiedz się więcej na temat: funt brytyjski | brexit | Wielka Brytania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »