Skokowy wzrost ryzyka

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przyniosło proporcjonalne reakcje na dwa wydarzenia, które miały miejsce na szerokim rynku. Najważniejszym wydaje się być incydent na granicy turecko-syryjskiej, który skokowo podbił poziom awersji do ryzyka na rynkach.

PLN nieco słabszy, jednak w dalszym ciągu blisko 4,00 USD/PLN

Środowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań PLN po wczorajszym lekkim spadku. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2591 PLN za euro, 3,9935 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9322 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 6,0319 PLN względem funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,689% w przypadku obligacji 10-letnich.

Sama reakcja widoczna była głównie na TRY, jednak również pozostałe waluty EM, w tym koszyk CEE, znalazły się pod presją. Innym kluczowym wydarzeniem była lokalna korekta na wycenie dolara amerykańskiego, w wyniku czego kwotowania USD/PLN nie oddaliły się znacząco od poziomu 4,00 PLN za dolara.

Reklama

Lokalnie nie obserwowaliśmy reakcji na kolejne pogorszenie perspektyw dla krajowego sektora bankowego (konieczność dopłat do BFG). W szerszym ujęciu obserwujemy utrzymanie presji podażowej na wycenie złotego, jednak wydaje się, iż większość uczestników obrotu czeka na decyzje, zewnętrznych instytucji centralnych - w postaci EBC czy FED. W kraju oczekuje się powrotu do gołębiego nastawienia w polityce monetarnej, jednak inwestorzy zakładają również, iż na 75% FED zdecyduje się na podwyżki stóp już w grudniu. Taki scenariusz pogłębienia dyferencjału stóp procentowych byłby niekorzystny dla PLN z fundamentalnego punktu widzenia.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS zaprezentuje dane dot. bezrobocia w październiku. Rynek oczekuje poziomu 9,6% wobec 9,7% uprzednio. Warto jednak pamiętać, iż w świetle prawdopodobnych zmian m.in. w RPP dane te będą miały ograniczony wpływ na rynek. Ponadto inwestorzy skupią się na danych z USA, gdzie poznamy m.in. dochody i wydatki amerykanów, wnioski o zasiłki czy zamówienia na dobra trwałe.

Z rynkowego punktu widzenia wydarzenia wczorajszej sesji wskazują na prawdopodobną kontynuację zwyżek na EUR/PLN przy jednoczesnym wyhamowaniu wzrostów na USD/PLN. Również w przypadku GBP/PLN wczorajsze sygnały z BoE doprowadziły do dalszej zniżki w kierunku okolic 6,00 PLN. CHF/PLN zgodnie z założeniami odreagował z okolic wsparcia na 3,8976 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: 'Na granicy'
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »