SNB Szwajcarii utrzymał stopy bez zmian!

Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa polityki monetarnej SNB i stopa depozytowa wynosi minus 0,75 proc. - podał bank w czwartek w komunikacie.

Bank zapewnił, że pozostanie aktywny na rynku finansowym, jeśli będzie taka konieczność. Wskazał, że frank jest nadal wysoko wyceniany. Bank prognozuje wzrost PKB w 2019 r. o ok. 1,0 proc. Wcześniej oceniał, że to 0,5-1,0 proc.

W 2020 r. bank prognozuje wzrost PKB o 1,5-2,0 proc. SNB szacuje inflację w 2019 r. na 0,4 proc., w 2020 r. na 0,1 proc., a w 2021 r. na 0,5 proc. Po decyzji SNB EUR/CHF jest na stabilnym poziomie 1,0934.

W swoim komunikacie bank wskazał, że kurs CHF utrzymuje się (po korekcie o udziały w handlu zagranicznym poszczególnych walut) na stabilnym poziomie od wrześniowego posiedzenia (ocenił, że jego kurs pozostaje mocny). Bank podtrzymał gotowość do interwencji na rynku walutowym, jeżeli uzna to za potrzebne. Dodano, że niższy od średniej wzrost PKB w 3q wynikał ze słabości globalnego przetwórstwa (kondycja szwajcarskiego przetwórstwa pozostaje dobra, w szczególności w przypadku przemysłu farmaceutycznego).

Reklama

Bank utrzymał swoje oczekiwania co do koniunktury na świecie (umiarkowany wzrost PKB) oraz negatywny bilans ryzyka. Powtórzono, że na rynku nieruchomości (oraz kredytów hipotecznych) utrzymują się nierównowagi i istnieje ryzyko korekty. Jednocześnie SNB po raz kolejny obniżył prognozę inflacji, oczekując, że dynamika cen będzie oscylowała wokół 0% r/r przez większość 2020.

Podczas konferencji po posiedzeniu banku T.Jordan (Prezes SNB) powtórzył, że korzyści z utrzymywania negatywnych stóp procentowych przewyższają koszty. Dodał, że słabnący PKB i zamykająca się luka popytowa nie przemawiają za zaostrzeniem polityki pieniężnej SNB (podobnie jak niska inflacja - T.Jordan powiedział, że przy prognozach inflacji w okolicach 0% w najbliższych kwartałach jakiekolwiek zaostrzenie polityki pieniężnej przełożyłoby się na spadek cen), lecz za utrzymaniem jej obecnego kształtu.

Podkreślił (odpowiadając na pytanie), że istotnym czynnikiem w ustalaniu kierunku polityki pieniężnej w Szwajcarii są różnice w poziomie stóp procentowych pomiędzy Szwajcarią i innymi gospodarkami, w szczególności strefą euro. Stanowią one istotny czynnik determinujący kurs walutowy CHF i bank nie może ich ignorować. T.Jordan dodał, że przyczyną wprowadzenia ujemnych stóp były kwestie kursowe, a nie słabość gospodarki i chęć wpływu na kanał kredytowy.

Pytany o zmianę strategii banku (w kontekście prac podejmowanych przez EBC) T.Jordan zaznaczył, że bank nie chce zmieniać celu inflacyjnego.

Treść komunikatu oraz wypowiedzi T.Jordana wpisują się w nasze oczekiwania. SNB dokona obniżki stóp procentowych, jeżeli na podobny ruch zdecyduje się EBC (lub z innych przyczyn dojdzie do spadku rynkowych stóp procentowych w strefie euro tudzież spadku kursu EUR/CHF). Ponieważ zakładamy, że EBC będzie kontynuował luzowanie polityki pieniężnej w przyszłym roku (m.in. może nieznacznie obniżyć stopę depozytową) uważamy, że taka decyzja pociągnęłaby za sobą podobny ruch ze strony szwajcarskiego banku centralnego.

DM PKO BP

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: frank szwajcarski | banki centralne | stopy procentowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »