Reklama

Sprzedaż akcji PZU może pozytywnie wpływać na kurs złotego

Złoty w czwartek przez większość dnia pozostawał stabilny wobec euro, umacniający się dolar spowodował zaś osłabienie kursu złotego wobec amerykańskiej waluty.

Pod koniec dnia doszło do umocnienia złotego w kierunku 3,94 za euro. Pozytywnie na notowania polskiej waluty mogą wpływać plany sprzedaży 10 proc. akcji PZU przez resort skarbu. Na rynku długu utrzymuje się pozytywny sentyment.

- Jeśli chodzi o euro, sytuacja w niczym nie odbiegała dziś od ostatnich dni - wąski przedział wahań, wokół 3,95. Bardzo stabilnie. Pod koniec dnia złoty umocnił się w okolice 3,94. Po tym ruchu niczego bym jednak nie przesądzał. Przyczyną może być to, że skarb państwa ma sprzedać 10 proc. akcji PZU. To około 3 mld złotych. To musi wpłynąć na rynek, może czasowo pozytywnie wpływać na złotego. Dodatkowo cały czas mamy zapowiedzi MF dotyczące sprzedaży euro. To "wisi" nad rynkiem i stabilizuje kurs - powiedział Paweł Gajewski, diler walutowy z Millennium Banku.

Reklama

Resort skarbu wystawił na sprzedaż do 10 proc. akcji PZU w trybie przyspieszonego budowania książki popytu. Akcje przeznaczone na sprzedaż są wyceniane na ok. 840 mln euro. Zamknięcie transakcji przewidziane jest na 9-10 czerwca.

Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł powiedział, że wymiana środków z Unii Europejskiej bezpośrednio na rynku walutowym to działania systemowe, dlatego też nadal będzie kontynuowane. Nie wykluczył także, że na rynku będą wymieniane środki z emisji zagranicznych oraz z kredytów otrzymanych w międzynarodowych instytucjach.

- Dolar-złoty to inna historia. Mieliśmy dziś ruch euro-dolara w dół, dolar-złoty w górę. Główny obrót jest jednak w euro-złotym, dlatego to powinno być traktowane jako wyznacznik siły złotego. Złoty wobec euro się nie osłabia - dodał diler.

Według Gajewskiego piątek nie powinien przynieść znaczących zmian, jeśli chodzi o zachowanie się kursu złotego.

- Nie sądzę, żeby jutro mogło się zdarzyć coś na samym euro-złotym. Jeśli chodzi o dolara, może zdarzyć się wszystko. Teraz powinno jednak dość do technicznego odreagowania - powiedział.

Dług pozostaje mocny

Popyt na polskie obligacje utrzymuje się, w piątek sytuacja może się ustabilizować.

- Mamy wyższe ceny obligacji. Otworzyliśmy się już na mocniejszych poziomach. Generalnie cały czas widać popyt na polskie obligacje. Pozytywny sentyment się utrzymuje, mamy spadające dochodowości za granicą. Komentarz RPP był miękki, mówiący o przerwie w podwyżkach stóp. To spowodowało umocnienie całej krzywej - powiedział Bartłomiej Wit, szef dilerów papierów dłużnych z ING.

- Jutro oczekiwałbym jednak jakiegoś uspokojenia, oddechu. Ostatni ruch był dość silny - dodał.

Na zakończonym w środę posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej po raz czwarty w tym roku podniosła stopy procentowe o 25 pb. Na konferencji po posiedzeniu RPP prezes NBP Marek Belka poinformował, że obecnie Rada zamierza poczekać z dalszymi podwyżkami stóp procentowych, jednak nie wyklucza dalszego dostosowania, jeśli perspektywy powrotu inflacji do celu by się pogorszyły.

     czwartek czwartek  środa
      16.20   9.40  16.50
EUR/PLN  3,9423  3,9525 3,9470
USD/PLN  2,7181  2,7000 2,7020
EUR/USD  1,4500  1,4635 1,4605
OK0713    4,83   4,85  4,85
PS0416    5,35   5,37  5,38
DS1020    5,87   5,86  5,88

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »