Reklama

Stopniowa stabilizacja sytuacji na Ukrainie wspiera złotego i rynek długu

Stopniowa stabilizacja sytuacji polityczno-społecznej na Ukrainie wspiera notowania złotego oraz rynek długu. Zdaniem ekonomistów, na początku przyszłego tygodnia złoty handlowany będzie na poziomie 4,15 za euro.

- Wygląda na to, że na początku przyszłego tygodnia euro-złoty powinien być w miarę stabilny. Będziemy się poruszać wokół poziomu 4,15, z lekką tendencją do umocnienia złotego. To scenariusz który może się zrealizować w przypadku dalszych pozytywnych sygnałów napływających z Ukrainy - powiedział Andrzej Krzemiński, diler walutowy z banku BPH.

W piątek rząd Ukrainy i przywódcy opozycji podpisali w piątek w Kijowie tymczasowe porozumienie w sprawie zażegnania kryzysu politycznego w tym kraju. Ukraiński parlament przywrócił też konstytucję z 2004 r., ograniczając uprawnienia prezydenta Janukowycza. Ponadto prezydent Janukowycz ogłosił, że na Ukrainie odbędą się przedterminowe wybory prezydenckie.

Reklama

Krzemiński dodał, że od czwartku widać na rynku poprawę sentymentu.

- Rynki zaczęły powoli dyskontować pierwsze pozytywne wiadomości docierające z Ukrainy. Widać, że rynki regionu się nieznacznie umacniają - powiedział.

- W I części dnia sesja była spokojna, poziomy niezmienne. W II połowie, popołudniu, mieliśmy serię pozytywnych wiadomości z Kijowa co przełożyło się na aprecjację złotego. Dzień zaczynaliśmy na poziomie 4,17 za euro, teraz jesteśmy o ok. 2 grosze mocniejsi. Wokół 4,15 powinniśmy zakończyć ten tydzień - dodał.

Zdaniem Piotra Kołudy, dilera SPW z banku BGŻ, notowania na rynku długu powinny po weekendzie być stabilne.

- Wydaje się, że przyszły tydzień powinien być dla naszego rynku długu spokojny. Będziemy patrzeć na sytuację na pozostałych rynkach wschodzących oraz na rynki bazowe - powiedział Kołuda.

- Pewne znaczenie będzie miał także dalszy rozwój sytuacji na Ukrainie. Jeżeli nadal będzie tak niestabilnie jak teraz, to z pewnością będzie to negatywnie oddziaływać na nastroje inwestorów. Nie jesteśmy wprawdzie w jednym koszyku inwestorskim z Ukrainą, ale to będzie się odbijać na regionie, na rynkach wschodzących - dodał.

Jego zdaniem, nastroje utrzymujące się na rynkach w piątek były pozytywne.

- Dziś rynek zyskiwał. Trochę spokoju napłynęło z Ukrainy, co uspokoiło rynki. Pojawiły się także na rynku lekkie oczekiwania, że podwyżki stóp procentowych nie nastąpią tak szybko jak wcześniej się oczekiwało - powiedział Kołuda.

- Wsparcie na rynek długu dał także delikatnie mocniejszy złoty - dodał.

     piątek piątek czwartek
     16.05  9.20   16.15
EUR/PLN 4,1537 4,1605  4,1721
USD/PLN 3,0219 3,0360  3,0418
EUR/USD 1,3745 1,3706  1,3716
OK0116   3,03  3,05   3,06
PS0718   3,74  3,81   3,83
DS1023   4,44  4,52   4,51

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »