Reklama

Wiceminister finansów: Rządowi zależy, żeby złoty był stabilny, żeby odzyskiwał swoją wartość

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział w czasie briefingu: - Rządowi zależy, żeby złoty był stabilny i żeby odzyskiwał swoją wartość. Minister dodał, że ulgi podatkowe jak ulga rehabilitacyjna, termomodernizacyjna, czy na zabezpieczenie emerytalne pozostają od stycznia tego roku w niezmienionym kształcie. Możliwy jest też podatek od dodatkowych zysków banków. O godz. 14.28 euro kosztowało 4,7745 zł, dolar USA 4,6922 zł.

Złoty ma być stabilny

- Z punktu widzenia poziomu inflacji, celów, które przed sobą stawia bank centralny, także cen np. surowców, poziom relacji złotego do dolara czy do euro ma ogromne znaczenie. Rządowi zależy na tym, żeby złoty był stabilny i żeby odzyskiwał swoją wartość sprzed wojny. Stąd też tak duży program inwestycyjny, inwestycji publicznych, w postaci np. KPO, w postaci programu inwestycji strategicznych, czy całej polityki spójności UE - powiedział Soboń.

- Do tego inwestycje w tych obszarach, które z punktu widzenia państwa są kluczowe. Zielona gospodarka, cyfryzacja, poprawa infrastruktury i jednocześnie pobudzanie inwestycji prywatnych - dodał.

Reklama

EUR/PLN

4,6603 -0,0251 -0,54% akt.: 12.08.2022, 22:53
 • Kurs kupna 4,6585
 • Kurs sprzedaży 4,6620
 • Max 4,6893
 • Min 4,6569
 • Kurs średni 4,6603
 • Kurs odniesienia 4,6854
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

USD/PLN

4,5434 0,0050 0,11% akt.: 12.08.2022, 22:54
 • Kurs kupna 4,5416
 • Kurs sprzedaży 4,5451
 • Max 4,5571
 • Min 4,5356
 • Kurs średni 4,5434
 • Kurs odniesienia 4,5384
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Ulgi podatkowe pozostają w niezmienionym kształcie

- Nie będzie automatycznego podnoszenia kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego, ale z całą pewnością będzie ona podnoszona. Będziemy analizować sytuację w kolejnych latach podatkowych - powiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń.

- Nie przesądzam, kiedy próg podatkowy 120 tys. zł i kwota wolna 30 tys. zł będą podwyższane, nie jest (to) automatycznie wpisane w system podatkowy, wymaga zmian legislacyjnych - powiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń na konferencji prasowej.

Dodał, że w tym roku doszło do skokowego podniesienia zarówno kwoty wolnej do 30 tys. zł, jak i progu podatkowego z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł.

- Czy kwota wolna i próg podatkowy będą podwyższane? Z całą pewnością, ale to nie będzie automatyczne. Będziemy analizować sytuację w kolejnych latach podatkowych - dodał.

Zwrócił uwagę, że część ulg podatkowych, takich jak ulga rehabilitacyjna, termomodernizacyjna czy na zabezpieczenie emerytalne, pozostaje od stycznia tego roku w niezmienionym kształcie.

- Aby można było skorzystać z odpisu od podstawy opodatkowania należy spełnić określone warunki i te ulgi po 1 stycznia 2022 roku pozostają w niezmienionym kształcie. Podatnicy mogą z nich korzystać tak, jak korzystali do tej pory - powiedział Soboń.

Przypomniał, że dla skorzystania z ulgi podatkowej konieczne było spełnienie określonych warunków, a podatnik korzystał z odpisu dopiero po rozliczeniu podatkowym. W przypadku podniesienia kwoty wolnej do 30 tys. zł jest inaczej.

- Zaproponowaliśmy rozwiązania, które zerują podatek zamiast rozwiązania, które dla części podatników obniżałoby im podatek. Ulga dawała korzyść przy rozliczeniu rocznym, a wysoka kwota daje korzyść na koniec każdego miesiąca - na rękę dostajemy więcej, czy to wynagrodzenia, czy emerytury - powiedział wiceminister finansów.

Dodał, że jeśli czyjeś dochody nie przekraczają kwoty wolnej, to nie skorzysta on z określonej ulgi, bo jego podatek i tak wynosi 0 zł. Na pytanie, czy możliwe jest przeniesienie do innych ulg mechanizmu z ulgi na dzieci, w ramach którego podatnik może skorzystać z ulgi, nawet jeśli kwota odliczenia jest większa od podatku, powiedział, że to oznaczałoby komplikację systemu.

- Nie chciałbym, aby system podatkowy w Polsce był dodatkowo komplikowany, i tak jest już dodatkowo skomplikowany, czego przykładem jest ulga dla dzieci. Ona pozostanie w tym kształcie, ale rozszerzanie mechanizmu byłoby komplikowaniem systemu - stwierdził Artur Soboń.

Soboń: Analizujemy różne warianty w sprawie podatku od dodatkowych zysków banków

- Analizujemy różne warianty w sprawie podatku od dodatkowych zysków banków  - powiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń.

Kilka dni temu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że jeśli banki nie podniosą oprocentowania depozytów, to zostaną obłożone dodatkowym podatkiem. 

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »