Wydarzeniem dnia posiedzenie EBC

Dziś wydarzeniem dnia jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Decyzja EBC zostanie opublikowana w czwartek o 13.45. Następnie o 14.30 odbędzie się konferencja prasowa prezes EBC Christine Lagarde, która przedstawi uzasadnienie decyzji Rady Prezesów.


"Naszym bazowym scenariuszem jest to, że polityka EBC pozostanie niezmieniona na posiedzeniu w tym tygodniu, a szczegóły dotyczące zakończenia luzowania ilościowego (QE) zostaną ujawnione na lipcowym posiedzeniu.

Zakończenie programu skupu aktywów zostało już zasygnalizowane w trzecim kwartale, więc w czwartek skupimy się na wszelkich zmianach w tym harmonogramie - wcześniejsze zakończenie QE otworzyłoby drzwi do wcześniejszych podwyżek stóp" - powiedziała Gurpreet Gill, makrostrateg ds. instrumentów o stałym dochodzie w Goldman Sachs Asset Management.

Reklama

Analitycy PKO BP nie spodziewają się  się przełomu w polityce monetarnej w strefie euro. Jak wynika z marcowych minutes oraz wypowiedzi członków Rady Prezesów, w EBC występuje duża rozbieżność opinii odnośnie do optymalnej reakcji banku na szybko rosnącą inflację w otoczeniu pogarszających się perspektyw gospodarczych.

Oczekujemy więc, że zarówno ton komunikatu jak i konferencji prasowej będzie ostrożnie jastrzębi, z podkreśleniem "opcjonalności, stopniowości i elastyczności".

Zakładamy, że więcej dowiemy się na kolejnym posiedzeniu EBC w czerwcu, kiedy Rada (oraz szeroka publiczność) pozna nowe projekcje makroekonomiczne.

EUR/PLN

4,2626 -0,0039 -0,09% akt.: 17.01.2025, 22:58
  • Kurs kupna 4,2615
  • Kurs sprzedaży 4,2636
  • Max 4,2705
  • Min 4,2550
  • Kurs średni 4,2626
  • Kurs odniesienia 4,2665
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Prezes PFR P.Borys w wywiadzie dla Business Insidera stwierdził, że na całym świecie zakończyła się era taniego pieniądza.

Jego zdaniem poziom równowagi stóp procentowych w Polsce znajduje się w okolicy 5,5%. Zdaniem P.Borysa jesteśmy już zapewne bliżej końca cyklu zaostrzania polityki pieniężnej. Jeżeli, co jest mniej prawdopodobne, stopy będą rosły istotnie powyżej tego poziomu, do ok. 7-8%, to część kredytobiorców może mieć problemy.

Wsparcie dla tych osób powinno płynąć z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Zdaniem P.Borysa policy mix w Polsce jest dobre, potrzebny jest pewien impuls fiskalny, by nie doprowadzić do nadmiernego schłodzenia gospodarki, które zakończyłoby się wzrostem bezrobocia.

Wskazana byłaby jednak zmiana policy mix, tak by mniejsze znaczenie w napędzaniu wzrostu gospodarczego miała konsumpcja, a większe inwestycje i eksport.

Kluczowe byłoby w tym aspekcie szybkie odblokowanie Krajowego Planu Odbudowy. Prezes PFR nie widzi ryzyka recesji w 2022, m.in. ze względu na dodatkowe wydatki uchodźców, które wesprą konsumpcję.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »