Wysokie stopy procentowe i niska inflacja. To przepis na umacnianie się złotego
Dodatnie realne stopy procentowe w Polsce ostatni raz na obecnym, wysokim poziomie były w 2006 roku. A to oznacza, że i tak mocny złoty będzie jeszcze zyskiwał na wartości. Nawet powrót dynamiki wzrostu cen do wyższych poziomów nie przerwie marszu polskiej waluty, ponieważ na horyzoncie rysują się już obniżki stóp procentowych, ale nie w Polsce.
Początek bieżącego roku upływa w Polsce pod znakiem najniższej inflacji od lat. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazały, że dynamika wzrostu cen konsumentów w marcu wyniosła 1,9 proc. w relacji rocznej. Aby przypomnieć sobie, kiedy taki odczyt w miał miejsce w naszym kraju ostatni raz, należałoby cofnąć się do 2019 roku.
I to właśnie w tym roku również ostatni raz w Polsce mieliśmy dodatnie realne stopy procentowe. Chodzi o sytuacje, w które koszt pieniądza jest wyższy od inflacji. Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje od jesieni 2023 roku stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc. Jeżeli odejmie się od tego ostatni odczyt GUS, daje to wyższe stopy od inflacji o 3,85 pkt. procentowego.