Zbigniew Rau: W sprawie SWIFT możemy zbliżyć się do konsensusu

Kierunek dyskusji unijnych ministrów spraw zagranicznych potwierdzał, że w sprawie SWIFT możemy zbliżyć się do konsensusu - powiedział w piątek szef polskiego MSZ Zbigniew Rau po rozmowach szefów dyplomacji państw członkowskich UE w Brukseli.

- Te kraje, które uchodziły za przeciwników (wykluczenia Rosji z systemu bankowego SWIFT - PAP), podały swoje argumenty, ale były to argumenty wahających się, a nie przeciwników - ocenił Rau.

Wojna na Ukrainie. Druga doba rosyjskiej inwazji (na żywo)

Jak dodał dyskusja odnosząca się do sankcji "była długa i wykazująca większą dozę jedności, niż każdy się spodziewał, także sankcji personalnych i poszczególnych rozwiązań, takich jak na przykład odłączenie Rosji od systemu SWIFT". - Tu zdania były dużo mniej podzielone, niż się wydawało na początku, widać było, że zbliżamy się do pewnego konsensusu - poinformował Rau.

Reklama

Natomiast odnosząc się do informacji o tym, że rosyjski prezydent Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zostali dodani do listy osób objętych sankcjami UE, Rau powiedział, że "to chodziło o sprawy majątkowe, depozytów bankowych itd.". - Natomiast co do kwestii wjazdu tych osób - jeśli pełnią funkcje publiczne - to reprezentują oni swój kraj i tym samym uznano, że tego typu sankcje, ograniczające możliwość poruszania się, byłyby niewskazane - mówił szef polskiego MSZ.

Rau poinformował jednocześnie, że ministrowie spraw zagranicznych UE postrzegają Białoruś "jako państwo zdecydowanie współodpowiedzialne za tą agresję przeciw Ukrainie".

- Im dłużej trwają działania zbrojne przeciw Ukrainie, im bardziej brutalny i bezwzględny one mają charakter, tym bardziej opinia publiczna odwraca się od Rosji, nawet te fragmenty międzynarodowej opinii publicznej, które do tej pory były w stanie starać się zrozumieć pewne elementy rosyjskiej polityki zagranicznej - zaznaczył ponadto Rau.

Szef polskiego MSZ uczestniczył w piątek w rozmowach szefów dyplomacji państw członkowskich UE, które odbyły się w ramach nadzwyczajnego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych.

Po tym spotkaniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell mówił natomiast, że wyłączenie Rosji z systemu SWIFT może zostać przyjęte w najbliższych dniach, w zależności od postępowania Rosji. Wskazywał, że ministrowie zdecydowali, iż UE uderzy sankcjami we wszystkich, który odgrywają znaczącą rolę gospodarczą we wspieraniu reżimu Putina.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: swift | system SWIFT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »