Reklama

Żegnaj 500 euro! Będą nowe 100 i 200 euro

Skończył się czas banknotów 500-eurowych. Wycofano je dla zwalczania pracy na czarno i finansowania terroru. Ale czy to coś da?

Tylko do ubiegłego piątku (26 kwietnia 2019 r.) fioletowe banknoty 500-eurowe banków emisyjnych RFN i Austrii były wypuszczane w obieg. Był to już ostatni dzień ich emisji.

- Po zapowiedzianym wycofaniu ich z obiegu niemiecki Bundesbank nie stwierdził większego popytu na nie - jak wyjaśniał prezes Bundesbanku Johann Beermann.

17 innych narodowych banków emisyjnych państw eurogrupy zakończyło emisję tych banknotów już 26 stycznia 2019 r. Niemiecki i austriacki bank emisyjny wydawał ich jednak najwięcej, dlatego przyznano im dłuższe terminy.

Rada Europejskiego Banku Centralnego na początku maja 2016 r. zdecydowała, że produkcja i emisja banknotów o nominale 500 euro ma się zakończyć pod koniec roku 2018.

Reklama

Zmodyfikowana druga seria wspólnych banknotów w strefie euro z poprawionymi zabezpieczeniami zakończy się emisją nowych 100- i 200-eurowych banknotów.

Niezbadana szara strefa

Wycofanie nominałów 500 euro uzasadniano walką z finansowaniem terroru i nielegalnego zatrudnienia. Niepewne jest jednak, czy to się uda, bo znajdujące się w obiegu 500-eurówki pozostaną bezterminowym, legalnym środkiem płatniczym i bez ograniczeń będzie je można wymieniać na drobniejsze nominały.

Jak wynika z analizy Bundesbanku, generalnie w niewielkim stopniu gotówka wykorzystywana jest w tzw. szarej strefie gospodarki. Około 14 proc. wpłat gotówkowych w Bundesbanku idzie na konto tzw. szarej strefy. Podkreśla się przy tym, że szacunki są bardzo nieprecyzyjne, bo oceniając udział nielegalnej pracy, przemytu i handlu narkotykami w niemieckim PKB podaje się, że udział ten wynosi od 2 do 17 proc.

- Już te liczby udowadniają, że wszelkie badania szarej strefy gospodarki muszą być interpretowane z dużą dozą ostrożności - podkreślał szef Bundesbanku w rozmowie z dziennikarzami.

Jak podaje EBC, w roku 2016 w eurostrefie było w obiegu 540 mln sztuk fioletowych banknotów o łącznej wartości 270 mld euro. Od tego czasu liczba ta sukcesywnie zmniejszała się - w marcu 2019 w obiegu było około 509 mln takich nominałów.

afp/ma, Redakcja Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »