Złoty będzie pod presją

Dane ze strefy euro mogą zwiększyć zakres wahań złotego, choć powinien się on poruszać w przedziale 4,23-4,30, rośnie presja na świecie na wzrost rentowności - oceniają analitycy.

Dane ze strefy euro mogą zwiększyć zakres wahań złotego, choć powinien się on poruszać w przedziale 4,23-4,30, rośnie presja na świecie na wzrost rentowności - oceniają analitycy.

Dziś rano kurs (eurozłotego - PAP) jest blisko 4,27 i tak jak w ostatnich dniach będzie się zapewne poruszał w przedziale 4,23-4,30. Wahania w tych granicach mogą się zwiększyć w reakcji na dane ze strefy euro - napisali analitycy BZ WBK.

W strefie euro o godz. 11.00 zostanie podana informacja o produkcji przemysłu w kwietniu.

Zdaniem analityków BGŻ w perspektywie tygodnia lub dwóch złoty w dalszym ciągu zagrożony jest osłabieniem "np. gdyby banki zagraniczne wykorzystały dane o krajowej inflacji jako pretekst do dalszego wypychania kursu EUR/PLN w górę".

Reklama

"Niemniej działania NBP znacznie zmniejszają skalę potencjalnego ruchu (zagranica nie będzie liczyć na bierność banku w razie większych ruchów)" - napisali w komentarzu analitycy BGŻ.

"Po mocniejszym otwarciu złoty ma dziś szanse na umocnienie, większej skali ruchu prawdopodobnie nie będą jednak sprzyjać publikowane w ciągu dnia dane ze strefy euro. Oczekujemy zamknięcia kursu EUR/PLN na 4,24. Na parze EUR/USD spodziewamy się stabilizacji na 1,33" - napisali analitycy BGŻ.

Bank centralny w piątek podjął interwencję na rynku walutowym sprzedając pewną ilości walut obcych za złote. Prezes NBP Marek Belka w rozmowie z PAP poinformował, że celem interwencji banku centralnego na rynku walutowym nie była obrona konkretnych poziomów kursu złotego, ale ograniczenie jego nadmiernych wahań. Dodał, że jeśli nadmierne fluktuacje kursu będą się utrzymywały, to nie można wykluczyć kolejnych interwencji NBP.

PRESJA NA WZROST RENTOWNOŚCI

Analitycy uważają, że pozostawienie bez zmian polityki monetarnej przez Bank Japonii wzmogło obawy o ograniczenie łagodzenia polityki ilościowej przez FED, przez co wzrosła presja na wzrost dochodowości papierów.

"Po decyzji Banku Japonii, pozostawiającej politykę monetarną bez zmian, wzrosły obawy o ograniczenie łagodzenia ilościowego przez Fed. Presja na wzrost rentowności zarówno na rynkach bazowych, jak i wschodzących, pozostanie silna. Dziś testem nastrojów będzie aukcja 2-letnich Bundów i 12-miesięcznych bonów skarbowych we Włoszech" - napisali analitycy Banku Pekao.

"Ograniczenie wzrostów rentowności Bundów powinno na pewien czas uspokoić sytuację na krajowym rynku obligacji, choć trend jest silny z niewielką szansą na odrobienie strat" - dodali.

          środa  wtorek  wtorek
           9.45   16.20    9.40
EUR/PLN  4,2492  4,2787  4,2795
USD/PLN  3,1876  3,2170  3,2268
EUR/USD  1,3330  1,3306  1,3261
OK0715     2,91    2,90    2,91
PS0418     3,44    3,47    3,46
DS1023     3,94    3,96    3,95
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »