Złoty będzie się stabilizował w przedziale 4,05-4,12 za euro

Złoty po poniedziałkowej lekkiej korekcie związanej z realizacją zysków, w najbliższych dniach powinien zachowywać się stabilnie i poruszać w przedziale 4,05-4,12 za euro. Pozytywny nastrój na rynku to efekt przede wszystkim zapowiedzi wspierania gospodarek przez banki centralne: Rezerwę Federalną oraz Europejski Bank Centralny.

- Handel zaczął się dzisiaj w okolicy piątkowego zamknięcia, później obserwowaliśmy powolne osłabienie, nie była to duża skala ani gwałtowny ruch - powiedział PAP Marek Cherubin, diler walutowy z Banku BPH.

- Sądzę, że jest to raczej realizacja zysków przy nadal utrzymującym się pozytywnym sentymencie - dodał.

W jego ocenie wsparciem dla nastrojów rynkowych są ostatnie deklaracje banków centralnych USA i strefy euro.

- Sądzę, że na razie utrzyma się ten pozytywny sentyment, te decyzje Fed i EBC nadal wspierają rynki. Jeżeli nie wydarzy się nic nowego, co odmieniłoby obecne nastroje to złoty powinien zachowywać się przez najbliższe dni stabilnie i być kwotowany w paśmie 4,05-4,12 za euro - uważa Cherubin.

Reklama

Fed ogłosił w czwartek, że rozpocznie program skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Nowy program skupu obligacji nie będzie ograniczony czasowo, a jeśli nie przyniesie on zakładanej poprawy na amerykańskim rynku pracy, jego wartość może zostać zwiększona.

Fed pozostawił także bez zmian główne stopy procentowe. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0 do 0,25 proc. Jednocześnie Fed oświadczył, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie stopy procentowe do połowy 2015 roku". Wcześniejsza deklaracja Fedu mówiła o zamiarze pozostawienia bez zmian stóp proc. do późnego 2014 roku.

Wcześniej prezes EBC Mario Draghi zapowiedział, że w ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty bank będzie bez ograniczeń ilościowych skupował krajowe obligacje krótkoterminowe (o terminie zapadalności do trzech lat). Program skupowania na rynku wtórnym obligacji krajów południa strefy euro, zwłaszcza Hiszpanii i Włoch, ma służyć obniżeniu rekordowych kosztów obsługi długów tych dwóch państw i poprawić sytuację całej strefy euro.

Środowy przetarg pokaże sentyment na SPW

Rynek długu czeka na wyniki środowego przetargu obligacji, dilerzy spodziewają się, że określi on sentyment na rynku na najbliższe dni.

- Dzisiaj mamy spokojną sesję, chociaż rynek jest słabszy, zwłaszcza długi koniec krzywej - powiedział Henryk Sułek, szef dilerów SPW w Banku Millennium.

- Zobaczymy jak się będzie rozwijała sytuacja w najbliższych dniach. Środowy przetarg pokaże sentyment wśród inwestorów długoterminowych. Trzeba też patrzeć jak jest handlowany złoty, to jest obecnie istotne dla inwestorów - dodał.

Ministerstwo Finansów na środowym przetargu 19 września zaoferuje obligacje WZ0121, DS1021 oraz IZ0823 łącznie za 2,0-3,0 mld zł.

         poniedz.  poniedz.  piątek
            16.00      9.20   16.15
EUR/PLN    4,1000    4,0770  4,0652
USD/PLN    3,1185    3,1080  3,0881
EUR/USD    1,3148    1,3116  1,3164
OK0714       4,18      4,18    4,15
PS0417       4,39      4,38    4,34
DS1021       4,98      4,94    4,90
PAP
Dowiedz się więcej na temat: banki centralne | złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »