Złoty może się znaleźć pod presją

W związku z pogorszeniem nastrojów na rynkach, polska waluta może znaleźć się pod lekką presją na początku tego tygodnia. Prawdopodobnie jednak zabraknie impulsu, by kurs euro-złotego dotarł w poniedziałek do oporu na poziomie 4,15 - uważają ekonomiści.

W związku z pogorszeniem nastrojów na rynkach, polska waluta może znaleźć się pod lekką presją na początku tego tygodnia. Prawdopodobnie jednak zabraknie impulsu, by kurs euro-złotego dotarł w poniedziałek do oporu na poziomie 4,15 - uważają ekonomiści.

"Eurozłoty zakończył piątkową sesję bez większych zmian, poruszając się w zakresie wahań z ostatnich dni, nad 100-sesyjną średnią ruchomą (obecnie na poziomie 4,1140). Wyraźnie wzrósł natomiast kurs USDPLN za sprawą umocnienia dolara. Para wróciła w okolice oporu na 3,20 i może przetestować jeszcze wyższe poziomy na dzisiejszej sesji w związku z możliwym pogorszeniem apetytu na ryzyko na rynkach. Impulsem do tego może być informacja o planowanym podaniu się do dymisji włoskiego premiera Mario Monti'ego, które zagrozi stabilności politycznej tego kraju, jak i konsekwentnemu wdrażaniu reform fiskalnych" - napisali w porannym raporcie ekonomiści z Raiffeisen Bank Polska.

Reklama

"Informacja ta przełożyła się na wyraźny wzrost rentowności włoskich obligacji, jak i utrwaliła piątkowy spadek eurodolara pod poziom 1,29. Czynnikiem, który może jednak ograniczyć skalę zniżki na eurodolarze w pierwszej połowie tygodnia jest niepewność co do wyniku środowej decyzji Fed. Na rynku utrzymują się bowiem oczekiwania na to, że wraz z kończącą się operacją Twist, Fed zdecyduje się na zakup obligacji skarbowych w ramach programu QE. Taki ruch mógłby osłabić dolara, natomiast jego brak dałby pole do kontynuacji zniżki kursu EURUSD" - dodali.

"Z kolei złoty może znaleźć się pod lekką presją na początku tego tygodnia w związku z pogorszeniem nastrojów na rynkach po doniesieniach z Włoch. Para EURPLN ma więc szanse przetestować zeszłotygodniowe maksima tuż pod poziomem 4,14, jednak raczej zabraknie impulsu, by kurs dotarł dziś do oporu na 4,15" - oceniają ekonomiści z banku Raiffeisen.

Ekonomiści z Banku Gospodarki Żywnościowej oczekują w poniedziałek zamknięcia kursu EUR/PLN w okolicach 4,12.

"Złoty zaczął dziś handel nieco słabszy wobec euro. Inwestorzy zaniepokoili się sytuacją we Włoszech, ale nie spodziewamy się, aby taka sytuacja utrzymała się do końca dnia. W kalendarium w zasadzie nie ma ważniejszych danych, co powinno sprzyjać stabilizacji na rynku. Oczekujemy zamknięcia kursu EUR/PLN w okolicach 4,12, a w przypadku pary EUR/USD w okolicach 1,29" - napisali w raporcie.

DŁUG

Ekonomiści z banku Millennium podają, że wycena krajowych obligacji kontynuuje zniżkę rentowności wyznaczając kolejne historyczne minima.

"Dochodowość 2-latek zniżkowała o 4 bp do 3,32 proc. koncentrując się bardziej na wypowiedzi Elżbiety Chojny-Duch o możliwym głębszym niż 25 bps luzowaniu polityki pieniężnej w styczniu, aniżeli na komentarzach ze strony Adama Glapińskiego, który uznał, że po wysoce prawdopodobnej obniżce stóp procentowych o 25 bps w styczniu Rada powinna przejść do nastawienia +wait-and-see+" - napisali w porannym raporcie.

"Zaplanowana na czwartek publikacja danych o inflacji CPI będzie miała jedynie ograniczony wpływ na wycenę obligacji. Odczyt nie zmieni bowiem dotychczasowych agresywnych oczekiwań na zmiany stóp procentowych, ponieważ nie ma obecnie zagrożenia ze strony inflacji" - dodali.

GUS poda dane o listopadowej inflacji w czwartek o 14.00.

Elżbieta Chojna-Duch z RPP powiedziała w poniedziałek rano, że Rada jest w trendzie luzowania polityki pieniężnej, a w styczniu można myśleć o głębszym cięciu stóp, niż 25 pb. Adam Glapiński uważa zaś, że nie należy przerywać cyklu obniżek stóp procentowych już w grudniu. Jego zdaniem kolejna, styczniowa obniżka stóp jest raczej pewna, a na trzech krokach po 25 pb należy poprzestać i przejść do nastawienia "wait and see".

         poniedz.  piątek  piątek
             9.25   16.25    9.35
EUR/PLN    4,1215  4,1285  4,1318
USD/PLN    3,1938  3,2009  3,1959
EUR/USD    1,2901  1,2902  4,2928
OK0714       3,28    3,36    3,34
PS0417       3,32    3,36    3,39
DS1021       3,80    3,84    3,90
PAP
Dowiedz się więcej na temat: polska waluta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »