Złoty nie jest zagrożony, wzrost pojawi się w dłuższym terminie

Kurs euro-złoty nie jest zagrożeniem, gdyż trend aprecjacyjny złotego w dłuższym okresie się pojawi - powiedziała Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP. Jej zdaniem, stosowne działania w obronie kursu złotego - gdy będzie taka potrzeba, - będą podejmowane.

Kurs euro-złoty nie jest zagrożeniem, gdyż trend aprecjacyjny złotego w dłuższym okresie się pojawi - powiedziała Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP. Jej zdaniem, stosowne działania w obronie kursu złotego - gdy będzie taka potrzeba, - będą podejmowane.

- Obecny kurs złotego nie jest zagrożeniem, bo trend aprecjacyjny w dłuższym okresie się pojawi, wcześniej bądź później. Mamy problem z zewnętrznymi uwarunkowaniami bardziej niż z krajowymi i teraz trzeba to przeczekać - powiedziała w czwartek w TVN CNBC Chojna-Duch.

Jej zdaniem stosowne działania w obronie kursu złotego, gdy będzie taka potrzeba, będą podejmowane.

Chojna-Duch pytana w TVN CNBC czy nie widzi w tym roku przestrzeni do obniżek stóp proc. stwierdziła: - w tym roku, tak jak już powiedziałam wcześniej u państwa, nie. (...) Wysoki poziom inflacji tej sierpniowej, bieżącej, powyżej oczekiwań, to jest na pewno taka lekka wskazówka, żeby jeszcze poczekać, poobserwować.

Reklama

Elżbieta Chojna-Duch z RPP uważa, że obecnie nie ma potrzeby obrony kursu złotego, którego poziomy nie są niebezpieczne.Sytuacja w Polsce jest dobra i jest pod kontrolą. Pod kontrolą rządu, ministra finansów w szczególności, ministra gospodarki i z drugiej strony NBP i RPP - powiedziała Chojna-Duch w piątek wieczorem w Polsat News.

Obserwujemy te działania, analizujemy. Instrumentarium jest bardzo szerokie. Myślę, że takiej obrony (kursu złotego - PAP) nie musimy w tej chwili stosować. To nie są poziomy bardzo niebezpieczne. W tej chwili korzystają na tym eksporterzy i tam gdzie można - wykorzystujmy ten okres osłabienia złotego. (...) Rynki grają w ograniczonym zakresie czasowym. Być może, że w przyszłym roku będziemy obserwować tendencje aprecjacyjne, w dłuższym okresie. Więc pozwólmy rynkom działać swobodnie, a więc płynny kurs - dodała

- Minister finansów może poprzez BGK sterować (kursem - PAP). Sądzę, że wszystko jest pod kontrolą, ze strony ministra, jak i ze strony NBP. Na pewno stosowne działania, jeśli będzie potrzeba, będą podejmowane- powiedziała.

_ _ _ _ _

Rostowski apeluje

Ustabilizowanie euro jest obecnie kluczową kwestią z punktu widzenia bezpieczeństwa międzynarodowego Polski - uważa minister finansów Jacek Rostowski. - Najważniejszą obecnie sprawą jest ustabilizowanie euro.

Obniżenie deficytu sektora finansów publicznych w Polsce poniżej 3,0 proc. w 2012 roku jest realne - ocenili w piątek na konferencji: minister finansów Jacek Rostowski oraz komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Cel pozostaje ten sam (obniżenie deficytu sektora poniżej 3,0 proc. w 2012 - PAP). Uważamy, że jest on realny. Jeżeli sytuacja się zmieni, będziemy się musieli nad tym zastanowić. Dzisiaj nie mamy takich planów (zmiany celu - PAP) - powiedział Rostowski w piątek na konferencji we Wrocławiu.

Olli Rehn, komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych dodał: "To jest do osiągnięcia, a wzrost gospodarczy w Polsce na pewno pomoże w konsolidacji fiskalnej".

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »