Złoty odrabia straty

Złoty zdołał się nieco otrząsnąć po silnej wyprzedaży, której byliśmy świadkami pod koniec zeszłego tygodnia. Podczas poniedziałkowej sesji wartość krajowej waluty wzrosła.

Złoty zdołał się nieco otrząsnąć po silnej wyprzedaży, której byliśmy świadkami pod koniec zeszłego tygodnia. Podczas poniedziałkowej sesji wartość krajowej waluty wzrosła.

RYNEK KRAJOWY

Cena euro spadła z 4,8790 do 4,8315, a cena dolara zniżkowała z 3,8275 do 3,7920. Odchylenie złotego od dawnego parytetu sięgnęło poziomu 1,9 proc. po jego słabej stronie. Warto przypomnieć, że jeszcze w piątek po południu polska waluta była najsłabsza od uwolnienia kursu w 2000 r. Wtedy to kurs EUR/PLN sięgnął najwyższego poziomu w historii tj., 4,8976, kurs USD/PLN wzrósł do 3,8880, a odchylenie wyniosło 3,5 proc.

Inwestorzy zareagowali zakupami złotego na rozpoczęcie rozmów pomiędzy ekipą rządzącą, a Platformą Obywatelską. Choć nie przyniosły one jak na razie żadnych konkretów, to pozytywnie odebrano samą chęć osiągnięcia jakiegokolwiek porozumienia. W piątek ustalono, że do 27 lutego PO otrzyma pakiet projektów ustaw i szczegółowe założenia w zakresie ograniczenia wydatków administracyjnych i społecznych, składające się na plan Hausnera. Platforma ma podjąć decyzję do 1 marca co do tego, czy program poprze, czy też nie. W sobotę premier Leszek Miller powiedział, że perspektywa przyjęcia programu reform przybliżyła się. Podkreślił on jednak także, że propozycja PO wprowadzenia podatku liniowego na poziomie 15 proc. jest nierealna w obecnych warunkach budżetowych. W niedzielę w podobnym tonie wypowiedział się szef klubu parlamentarnego SLD. Z kolei w poniedziałek Krzysztof Janik podkreślił, że jeśli 2-3 marca wynik głosowań nad ustawami wprowadzającymi plan Hausnera będzie negatywny to ?złoty oszaleje?.

Reklama

O godz. 13:00 podano, że popyt inwestorów na zaoferowane podczas poniedziałkowej aukcji przez Ministerstwo Finansów 52-tygodniowe bony skarbowe o wartości 1 mld złotych przewyższył podaż 2,2-krotnie i wyniósł 2,22 mld złotych. Resort podał także, że w środę zaoferuje obligacje 3- i 7-letnie o zmiennym oprocentowaniu, o łącznej wartości 1,8 mld złotych.

O godz. 16.00 jeden dolar wyceniany był na 3,8040 złotego, a jedno euro na 4,8325 złotego (odchyl.+ 2,07 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Zanosi się, że rynek złotego uspokoi się. W najbliższym okresie, w oczekiwaniu na podjęcie przez PO decyzji w sprawie ewentualnego poparcia dla planu Hausnera, złoty powinien pozostawać przy odchyleniu od dawnego parytetu w zakresie 1,5 ? 3,15 proc. po jego słabej stronie. O nominalnych poziomach kursów EUR/PLN i USD/PLN przypuszczalnie będą więc decydowały zmiany na rynku eurodolara. A tam zanosi się na konsolidację.

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: złoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »