Reklama

Złoty pod wpływem wydarzeń na rynkach bazowych

Dziś PLN będzie pod wpływem wydarzeń na rynkach bazowych, zwłaszcza notowań EUR-USD, a w centrum uwagi inwestorów będą miesięczne dane z rynku pracy w USA - uważają analitycy. Na rynek długu nadal oddziałują, uznane za gołębie, komentarze szefa EBC J.C. Tricheta.

Ewentualne słabe dane, które upewniłyby rynek w oczekiwaniu, że Fed nie będzie się spieszyć z zakończeniem okresu luźnej polityki monetarnej, mogą wzmocnić euro wobec dolara i umocnić złotego. To, co mogłoby pomóc dolarowi, to ewentualne bardzo dobre dane z rynku pracy, jednak taki scenariusz uznajemy za mało prawdopodobny biorąc pod uwagę tygodniowe dane z tego rynku - napisano w porannym komentarzu Banku BPH.

- Dolar może się umocnić również, jeśli dane z rynku pracy okażą się znacząco gorsze od oczekiwań, gdyż mogą pojawić się obawy o spowolnienie amerykańskiej (i globalnej) gospodarki, a w rezultacie - wzrost awersji do ryzyka i korekta na giełdach. Taki scenariusz stanowi potencjalny czynnik ryzyka dla notowań złotego. Spodziewamy się dziś notowań złotego w przedziale 3,94-3,98/EUR - napisano w komentarzu.

Reklama

EUR-PLN rozpoczął piątkową sesję na poziomie 3,9620.

Na majowym posiedzeniu Rada EBC Rada pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 1,25 proc.

Szef EBC Jean-Claude Trichet po czwartkowym posiedzeniu rady banku powiedział, że istnieje średnioterminowe ryzyko dalszego wzrostu inflacji w strefie euro. Jednocześnie nie zasugerował podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu rady banku.

W USA piątek zostanie podana stopa bezrobocia za IV 2011.

Decyzja RPP ogłoszona zostanie 11 maja.

Dług także pod wpływem EBC

- W dniu dzisiejszym nie są planowane publikacje danych makro w kraju, mogących wpłynąć na rynek długu. Rentowności obligacji skarbowych nadal będą kształtowane przez wczorajszą konferencję prezesa EBC J.C. Tricheta, której ton został uznany za gołębi. Ponieważ skala spadków rentowności na krajowym rynku obligacji była niższa niż na rynku swapów stopy procentowej, możliwe są dalsze spadki rentowności w dniu dzisiejszym - uważają analitycy Banku BPH.

piątek czwartek czwartek

9.35 16.30 9.45

EUR/PLN 3,9584 3,9495 3,9410

USD/PLN 2,7180 2,6946 2,6450

EUR/USD 1,4558 1,4655 1,4900

OK0113 4,85 4,90 4,93

PS0416 5,66 5,69 5,72

DS1020 6,07 6,09 6,09

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »