Złoty podążał za rynkami światowym

Kurs złotego powinien utrzymać się w środę pod poziomem 4 za euro, głównym wyznacznikiem dla kwotowania polskiej waluty będzie kurs euro-dolara. Decyzja i komunikat RPP będą neutralne dla wyceny złotego - uważają analitycy.

- Złoty w ciągu dnia podążał za rynkami światowym. Dane przedstawione przez GUS nie wsparły kursu złotego i raczej można było zaobserwować małe zainteresowanie rynku nimi. Głównym czynnikiem osłabienia polskiej waluty był umacniający się dolar - powiedział Jakub Wiraszka z BRE Banku.

GUS podał we wtorek, że sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 2,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, po wzroście o 7,2 proc. rdr w grudniu 2009 roku, a mdm spadła o 24,4 proc. Analitycy ankietowani przez PAP oczekiwali wzrostu rdr o 4,9 proc. oraz spadku mdm o 22,2 proc.

Reklama

- W ciągu tygodnia nie pojawią się żadne informacje, których publikacja mogłaby mieć wpływ na kurs złotego. Zapewne na polską walutę będzie oddziaływał globalny sentyment. Środowy komunikat RPP nie powinien w żaden sposób zmienić notowania złotego - dodał.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewają się, że na lutowym posiedzeniu Rada pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Zdaniem dilera BRE Banku, złoty jest ostatnio relatywnie stabilny i ciągu tygodnia dalej będzie szukać równowagi. - Można oczekiwać, że to notowania pary euro-dolar będą kształtowały rynek walutowy, ale kurs złotego będzie balansował pod granicą 4,0 za euro - powiedział Wiraszka.

Rynek długu pozostaje również stabilny, jednak ciąży na nim perspektywa korekty wywołana spadkami na giełdach, które w środę mogą być kontynuowane i niepewnością co do finansowania się na rynkach m.in. Grecji.

- Generalnie dług był dzisiaj dość stabilny, bez większych zmian i ruchów w którymś z kierunków. Cały czas obserwowany jest mocny złoty, chociaż odrobinę teraz traci, jednak wciąż znajduje się poniżej 4 zł za euro - powiedział Maciej Gałuszka, diler obligacji z Kredyt Banku.

- Giełdy są na minusie, na europejskich rynkach papierów rządowych jest dość nerwowo, euro traci do dolara, to może dać negatywne impulsy także u nas i sygnał do korekty (...) - dodał.

Jego zdaniem, piątkowa podaż na krajowym SPW będzie miała ograniczony wpływ na rynek.

- Ciągle jest dobre finansowanie, ale wszystko zależy od tego, jaki będzie rozkład przetargów, podaż i zapadalność papierów - podkreśla Gałuszka.

           wtorek      wtorek    poniedziałek
            16.30      9.00         16.30   
EUR/PLN   3,9804       3,9509        3,9650 
USD/PLN   2,9387       2,9015        2,9155
EUR/USD   1,3548       1,3625        1,3595
OK0712    4,89         4,90          4,90  
PS0415    5,48         5,50          5,50 
DS1019    6,07         6,12          6,08 
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kurs złotego | analitycy | złoty | waluty | Rada Polityki Pieniężnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »