Złoty rośnie w siłę. Takich kursów nie było od 2020 roku

Poniedziałek jest kolejnym dniem umocnienia złotego w stosunku do głównych walut. Rano euro było wyceniane przez rynek walutowy na 4,30 zł, a wczesnym popołudniem było to już 4,27 zł. W podobnym stopniu złoty umacniał się do dolara - na początku dnia widzieliśmy kurs 3,93, a po południu 3,90-3,91 zł. Takich kursów nie widzieliśmy od 2020 roku. Czy pozytywny dla polskiej waluty trend utrzyma się dłużej?

Złoty umacnia się i nic nie wskazuje na załamanie się tego trendu - stwierdził w rozmowie z Interią Marek Rogalski, główny analityk DM BOŚ. Jego zdaniem, wciąż najbardziej na kurs złotego wpływa rozdźwięk między rynkowymi oczekiwaniami dot. wysokości stóp procentowych a deklaracjami związanymi z polityka monetarną. Mamy też dysproporcję między decyzjami dot. stóp podejmowanymi przez inne banki centralne (czy oczekiwaniami na decyzje) a polityką pieniężną w Polsce.

- Odsuwanie w czasie ew. obniżki stóp procentowych w Polsce może być swoistym zaproszeniem do spekulacji, która umacnia złotego - tłumaczy analityk DM BOŚ. Zdaniem Marka Rogalskiego, rynek spodziewa się już obniżek stóp przez Fed i EBC w czerwcu, co - w kontekście utrzymywania wysokich stóp w Polsce - umacnia złotego.

Reklama

Przypomnimy: podczas ostatniej konferencji prezes NBP Adam Glapiński stwierdził m.in., że ewentualne decyzje Fed i EBC o obniżkach stóp nie będą automatyczną przesłanką do obniżek stóp NBP, choć prawdopodobnie umocni to złotego.

EUR/PLN

4,2783 0,0003 0,01% akt.: 24.07.2024, 01:35
 • Kurs kupna 4,2765
 • Kurs sprzedaży 4,2800
 • Max 4,2774
 • Min 4,2791
 • Kurs średni 4,2783
 • Kurs odniesienia 4,2780
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Jak przekonuje Marek Rogalski, złoty pozostaje mocny, a czynniki tego umocnienia pozostają niezmienne, choć poniedziałkowa skala zmian kursów może nieco zaskakiwać.

- Być może to nieco spóźniony efekt umocnienia eurodolara, co wzmacnia złotego - zwraca uwagę Rogalski. Ekspert przypomina też o dobrych perspektywach dla polskiej gospodarki związanych z uwolnieniem pieniędzy z funduszy europejskich.

- Z "technicznego" punktu widzenia mamy miejsce na jeszcze dobitniejsze umocnienie się złotego, nawet do 4,24 zł za euro - wylicza wreszcie Marek Rogalski.

USD/PLN

3,9424 0,0011 0,03% akt.: 24.07.2024, 01:36
 • Kurs kupna 3,9406
 • Kurs sprzedaży 3,9441
 • Max 3,9423
 • Min 3,9430
 • Kurs średni 3,9424
 • Kurs odniesienia 3,9413
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Czy umocnienie złotego zostanie zahamowane? Są czynniki ryzyka

Czy trend umocnienia złotego może zostać w najbliższym czasie zachwiany? Marek Rogalski zwraca uwagę na globalny czynnik wpływający na rynek walutowy, w tym na kurs złotego. We wtorek poznamy dane dotyczące inflacji CPI w USA. Rynki w ostatnim czasie poprzez wzrosty eurodolara dyskontowały oczekiwania na czerwcową obniżkę stóp procentowych w USA.

- Rynki jednak mają pewne obawy przed jutrzejszym odczytem inflacji CPI za luty. (...) Chwilowo, zatem może nas czekać jakaś pauza w trendzie wzrostowym i próba korekty - komentuje wycenę eurodolara (wpływającą na kurs złotego) Marek Rogalski.

Także analitycy PKO BP zwracają uwagę na dane, które napłyną z USA. "W tym tygodniu kluczowe będą publikacje inflacyjne za luty - dla rynków globalnych inflacja CPI ze Stanów Zjednoczonych, a dla krajowego rynku piątkowa inflacja z Polski" - napisali w komentarzu.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: waluty | złoty | euro | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »