Reklama

Złoty słabszy po danych o CPI, ale w piątek może pomóc PKB

Złoty osłabił się w czwartek po niższym od oczekiwań odczycie wskaźnika CPI za październik. W piątek może jednak mieć miejsce odwrócenie tej sytuacji, bo polskiej walucie może pomóc publikacja szacunku PKB za III kwartał.

- Dzisiaj ewidentnie słabiej, złotemu zaszkodziły dane o inflacji. Spodziewaliśmy się niższego odczytu, ale minus 0,6 proc. to jest duże zaskoczenie. To na ten moment mocno zwiększa szanse na obniżkę stóp, nawet w grudniu. Co za tym idzie inwestorzy grają na słabszego złotego - powiedział PAP Piotr Popławski, analityk walutowy z BGŻ.

Reklama

GUS podał w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku spadły o 0,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły w październiku o 0,4 proc. rdr, zaś mdm wzrosły o 0,1 proc.

- To się jutro odwróci. Spodziewamy się lepszego od oczekiwań odczytu PKB. Wskazują na to choćby dzisiejsze dane o bilansie. RPP argumentowała ostatnio, że będzie większą uwagę zwracać na wzrost PKB niż na inflację. Dlatego moim zdaniem po danych o PKB nastąpi - w przypadku złotego - odreagowanie - powiedział Popławski.

W piątek o 10.00 GUS opublikuje szybki szacunek produktu krajowego brutto za III kwartał 2014 r. Zgodnie z konsensusem PAP PKB w III kwartale wzrósł o 2,8 proc.

CPI POMÓGŁ OBLIGACJOM, PKB MOŻE ZASZKODZIĆ

Na rynku długu mamy do czynienia z sytuacją dokładnie odwrotną, jak w przypadku złotego - słabszy odczyt wskaźnika CPI pomógł w czwartek obligacjom, a w przypadku lepszego odczytu PKB w piątek, czwartkowe umocnienie może zostać zniwelowane.

- Jest mocniej. Przyczyniły się do tego dane o inflacji. Choć generalnie jesteśmy w trendzie który powoduje, że mamy niższe rentowności - powiedział PAP Sebastian Cichy, diler SPW z BNP Paribas.

- Po ostatniej konferencji RPP myślę, że jutrzejsza figura o PKB będzie bardzo ważna i będzie miała większą wagę niż zwykle w kontekście tego, jak rynek postrzega przyszłość stóp procentowych w Polsce. Oczywiście jeśli wyjdzie mocna figura, 3,0 proc. i powyżej, to ten dzisiejszy ruch zostanie zniwelowany - pewnie zobaczymy wzrost rentowności o podobnej skali, jak dzisiejszy spadek. Jeśli dane będą słabe, 2,7-2,6 proc., to tego paliwa do umocnienia będzie znacznie więcej - dodał.

czwartek czwartek środa
16.05 9.00 16.05
EUR/PLN 4,2314 4,2182 4,2180
USD/PLN 3,3934 3,3870 3,3862
EUR/USD 1,2469 1,2453 1,2457
OK0716 1,72 1,80 1,80
PS0719 1,96 2,05 2,05
DS0725 2,50 2,58 2,57
Dowiedz się więcej na temat: złoty | Ale

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »