Złoty w przyszłym tygodniu może się osłabiać

W przyszłym tygodniu dilerzy spodziewają się, że złoty będzie się osłabiać w przedziale 4,15-4,20 za euro na fali słabszych nastrojów wśród inwestorów, spowodowanych problemami w strefie euro. Na rynku długu, po wzroście rentowności 5- i 10- letnich obligacji w piątek, oczekiwana jest stabilizacja i konsolidacja.

- Widać stopniowe rozerwanie korelacji kursu złotego z eurodolarem, ze względu na lepsze postrzeganie naszego kraju na tle innych państw. Mimo to, w przyszłym tygodniu spodziewam się osłabienia złotego i wahań w przedziale 4,15-4,20 za euro. Po weekendzie ważne będą dane z gospodarki, głównie publikacje PMI i wskaźnika Ifo - powiedział Adrian Żylak, diler walutowy z Banku Polskiej Spółdzielczości.

We wtorek, 24 lipca zostaną opublikowane odczyty wskaźników PMI m.in. dla Niemiec, Francji i strefy euro.

W środę, 25 lipca w Niemczech zostanie podany wskaźnik Ifo za czerwiec 2012 roku.

Reklama

- W ciągu dnia obserwowaliśmy pogarszanie się nastrojów w Europie. Zatwierdzenie pomocy dla Hiszpanii było przez rynki spodziewane, więc nie przyczyniło się do znaczącej poprawy sentymentu. Oprócz banków problemem są także regiony i ich deficyty. Ponadto, kolejnym czynnikiem, który rodzi obawy inwestorów, są coraz gorsze prognozy dotyczące hiszpańskiej gospodarki, co wyraźnie widać po rentowności obligacji tego kraju - dodał.

Jak podała agencja Bloomberg, w piątek różnica między rentownością dziesięcioletnich obligacji hiszpańskich a ich niemieckich odpowiedników w piątek sięgnęła rekordowych 591 pb.

Na rynku długu w przyszłym tygodniu oczekiwana stabilizacja

W piątek rentowności na długim końcu krzywej wzrosły wraz z pogorszeniem nastrojów, związanym z problemami strefy euro. W przyszłym tygodniu dilerzy spodziewają się stabilizacji i konsolidacji na rynku długu.

- W przyszłym tygodniu ważne będą wyniki PMI za lipiec w Europie, istotne mogą okazać się także dane lokalne. Uważam, że należy się spodziewać stabilizacji i konsolidacji po dużych spadkach rentowności w ostatnim czasie. Krótki koniec może zareagować na lepsze wyniki o sprzedaży. Dobry odczyt tego wskaźnika może przełożyć się na wzrosty rentowności - powiedział Witold Woźniak, diler SPW z Kredyt Banku.

- Piątek był relatywnie spokojnym dniem, a dłuższy koniec "obserwował" sytuację strefy euro. Problemy Hiszpanii i Włoch spowodowały, że rentowności na 5-latkach i 10-latkach wzrosły. Jednak mimo to uważam, że polskie obligacje są wciąż dobrze postrzegane przez inwestorów - dodał.

W czwartek, 24 lipca GUS, podczas comiesięcznej konferencji prasowej, przedstawi dane na temat bezrobocia i sprzedaży detalicznej w czerwcu.

         piątek  piątek  czwartek
          16.30    9.40     16.20
EUR/PLN  4,1641  4,1548    4,1551
USD/PLN  3,4242  3,3879    3,3941
EUR/USD  1,2158  1,2263    1,2241
OK0714     4,33    4,32      4,34
PS0417     4,46    4,40      4,42
DS1021     4,90    4,87      4,87
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »