Złoty w tym tygodniu powinien być stabilny

Sytuacja na rynku złotego powinna być w tym tygodniu stabilna. Szansę na umocnienie mogą przynieść piątkowe dane GUS o wzroście PKB w IV kwartale 2013 roku. Kluczowymi wydarzeniami na rynku długu w tym tygodniu będą czwartkowa aukcja oraz piątkowy odczyt inflacji CPI za styczeń.

- Specjalnie dużo się dziś nie dzieje, jest niewielka, techniczna korekta po dużych ruchach w ubiegłym tygodniu. Nie mieliśmy jakichś ważnych danych. Poruszamy się wokół 4,18 za euro - powiedział Piotr Popławski, ekonomista z banku BGŻ.

- Na razie wygląda na to, że ten tydzień będzie dużo bardziej stabilny od poprzednich. Pod koniec tygodnia jest szansa na umocnienie złotego - wsparciem powinny być krajowe dane dotyczące wzrostu PKB w IV kwartale. Należy jednak mieć na uwadze, że ostatnie niepokoje, jakie były udziałem rynków wschodzących, mogą znów powrócić. W miarę, jak będzie się zbliżał marzec, może się pojawić gra pod kolejne ograniczenie luzowania ilościowego przez Fed - dodał.

Reklama

GUS poda w piątek wstępne dane dotyczące wzrostu PKB w IV kwartale 2013 r. Według wstępnych danych GUS opublikowanych 30 stycznia wzrost PKB w całym 2013 roku wyniósł 1,6 proc.

NA DŁUGU MAŁA AKTYWNOŚĆ

W poniedziałek notowano niewielkie obroty, jeśli chodzi o handel na krajowym rynku SPW. Kluczowymi wydarzeniami w tym tygodniu będą czwartkowa aukcja długu oraz piątkowy odczyt inflacji CPI za styczeń.

- Dzisiaj małe obroty, mała aktywność inwestorów. Rentowności nieznacznie wzrosły, o 1-2 pkt wzdłuż krzywej, choć dzieje się to bez obrotów, stąd trudno powiedzieć, na ile to jest trwałe. Poruszamy się w ślad za innymi rynkami - powiedział PAP Marek Kaczor, szef dilerów papierów dłużnych z PKO BP.

Diler zaznaczył, że jednym z kluczowych wydarzeń w tym tygodniu będzie czwartkowa aukcja obligacji MF, która będzie testem zainteresowania inwestorów. W piątek zaś - dane o inflacji, które nabierają znaczenia w kontekście dalszych działań RPP.

- Do tego czasu będziemy poruszali się pod wpływem rynków bazowych. Ten tydzień jest dość skąpy, jeśli chodzi o istotne dane. Szczególnie ważne będzie to, jak będą zachowywać się waluty "emerging markets". Jeśli nie wydarzy się nic przełomowego, nie pojawią się jakieś niepokoje, górę powinny brać bardziej pozytywne nastroje i można liczyć na powolne spadki rentowności polskich obligacji - powiedział Kaczor.

Ministerstwo Finansów na przetargu 13 lutego zaoferuje papiery za 2,0-5,0 mld zł (wybór w zależności od sytuacji rynkowej, bez obligacji OK0716/WZ0119, które były oferowane na przetargu 6 lutego).

poniedz. poniedz. piątek
16.10 8.55 15.50
EUR/PLN 4,1808 4,1760 4,1768
USD/PLN 3,0673 3,0617 3,0728
EUR/USD 1,3630 1,3640 1,3593
OK0116 3,07 3,08 3,08
PS0718 3,77 3,74 3,74
DS1023 4,44 4,42 4,42
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | wzrost PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »