Zmiany w OFE neutralne dla RPP
Dynamika PKB w całym 2010 r. może wynieść ok. 4 proc., a wzrost w IV kwartale będzie słabszy niż w III kwartale i będzie bliższy 4 proc. - ocenia Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem zmiany w OFE z punktu widzenia polityki monetarnej są neutralne.
(W całym 2010 r. - PAP) To może być koło 4 proc., może 4 minus. W IV kwartale spodziewam się troszkę niższego wzrostu niż w III kwartale, to będzie bliżej 4,0 proc. - powiedziała Zielińska-Głębocka w piątek w TVN CNBC. W III kwartale PKB wzrósł o 4,2 proc. rdr.
Zdaniem Zielińskiej-Głębockiej zaprezentowane w czwartek przez rząd zmiany w systemie emerytalnym są z punktu widzenia polityki monetarnej neutralne.
(Zmiany w systemie emerytalnym - PAP) to jest działanie na korzyść finansów publicznych, dlatego, że w 2011, 2012 r. stan finansów publicznych się poprawi. Natomiast czy to jest wystarczający argument do podjęcia decyzji o zacieśnieniu lub nie polityki monetarnej, to mam wątpliwości. Dla polityki pieniężnej to jest bardziej neutralne - powiedziała.
Premier Donald Tusk po czwartkowym posiedzeniu rządu powiedział, że składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie fundusze emerytalne otrzymują obecnie. Dodał też, że projekt zmian w systemie emerytalnym powinien trafić do parlamentu już w styczniu, a same zmiany ustawowe mogłyby wejść w życie od 1 kwietnia 2011 roku.
Wiceminister finansów Ludwik Kotecki poinformował PAP, że zmiany w OFE obniżą dług publiczny i deficyt sektora ESA'95 o ok. 1 pkt proc. w 2011 r.