Reklama

Dobre dane z USA podtrzymują nastroje rynku

Podczas dzisiejszej sesji para EUR/USD zyskała na wartości i obecnie jej kurs wynosi 1,3269.

Na rynkach pomimo zmniejszonej aktywności widoczne są dobre nastroje i apetyt na ryzyko. Dzisiaj inwestorom pomogły dane z USA o PKB za III kwartał, które pozytywnie zaskoczyły (przypomnijmy odczytana wartość to 3,1 proc. wobec prognozy na poziomie 2,7 proc.). Jak co czwartek poznaliśmy również dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tym tygodniu wzrosła do 361 tys. wobec wartości poprzedniej 344 tys. i prognozy 358 tys., lecz zmiana w stosunku do prognozy była tylko kosmetyczna i te ostatnie dane nie wpłynęły na nastroje na rynku.

Reklama

Złoty nadal mocny

Podczas dzisiejszej sesji złoty ponownie się umocnił. Dziś złotemu pomogły dobre nastroje na rynkach oraz dobre kwotowania eurodolara. Odczyty z rodzimej gospodarki zostały natomiast zignorowane (przypomnijmy: inflacja bez cen żywności i energii za listopad (r/r) odczyt 1,7 proc. wobec prognozy na tym samym poziomie i wartości poprzedniej 1,9 proc.

Dziś również poznaliśmy Protokół z posiedzenia RPP. "W opinii Rady w kolejnych kwartałach dynamika inwestycji wciąż będzie ujemna, na co w szczególności wskazuje dalszy spadek wartości kosztorysowej nowo rozpoczynanych inwestycji. Zwracano uwagę, że jednym z czynników osłabiających inwestycje w gospodarce pozostanie ograniczanie inwestycji publicznych, w tym współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej".

Część przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej twierdzi, że w II połowie 2013 r. tempo wzrostu gospodarczego w Polsce może przyspieszyć. Pojawiły się jednak także opinie, że pomimo możliwej poprawy koniunktury w gospodarce polskiej w II połowie 2013 r., bieżące dane sygnalizują silne osłabienie się aktywności gospodarczej i wzrost ryzyka recesji w najbliższych miesiącach.

Członkowie RPP (tak jak cały rynek) spodziewają się, że w kolejnych kwartałach wzrost PKB pozostanie na niskim poziomie. Negatywnie na konsumpcję nadal będzie wpływać pogarszająca się sytuacja na rynku pracy oraz ograniczone możliwości wzrostu konsumpcji.

Złoty dziś lekko się umocnił, a kurs pary EUR/PLN wynosi 4,0700, natomiast USD/PLN 3,0662.

Michał Palenciuk

Dowiedz się więcej na temat: ...i obecnie | waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »