Po posiedzeniu RPP. Dalsze obniżki już w styczniu? Jak zareaguje złoty?

Wczoraj o 16:00 poznaliśmy dane z USA dotyczące indeksu ISM dla usług za listopad. Odczyty okazały się lepsze od prognoz 54,7 pkt. wobec prognozy 53,5 pkt.

Wczoraj o 16:00 poznaliśmy dane z USA dotyczące indeksu ISM dla usług za listopad. Odczyty okazały się lepsze od prognoz 54,7 pkt. wobec prognozy 53,5 pkt.

O tej samej godzinie poznaliśmy również raport dotyczący zamówień na dobra trwałego użytku w tym kraju, ale za październik odczyty również okazały się lepsze od prognoz i wzrosły o 0,5 proc. m/m do 217,9 mld USD podał Departament Handlu wobec prognozy 0,0 proc. wzrostu. Zwiększyły się również zamówienia w przemyśle o 0,8 proc. m/m do 477,6 mld USD wobec prognozy na poziomie 0,0 proc. Na skutek wczorajszych słabych odczytów ze strefy euro, więcej argumentów na wykresie mają obecnie niedźwiedzie, od wczoraj kurs zniżkuje i wynosi obecnie 1,3046.

Po konferencji RPP

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych z 4,5 proc. do 4,25 proc. Wczoraj o 16:00 odbyła się konferencja po posiedzeniu RPP. Marek Belka - przewodniczący RPP stwierdził, że Rada jest zadowolona ze stabilnego kursu złotego, dodał również że brak wahań kursu polskiej waluty to dobra wiadomość oraz, że stabilność kursu ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej.

Reklama

W ocenie RPP ostatnie i napływające dane z rodzimej gospodarki potwierdzają wyraźne osłabienie koniunktury w Polsce, które w konsekwencji prowadzi do ograniczenia presji płacowej i inflacyjnej.

Jeśli taka tendencja będzie kontynuowana i potwierdzi się trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko zwiększenia się presji inflacyjnej pozostanie ograniczone, RPP będzie kontynuowała dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. W ocenie prezesa NBP Rada nie może sobie pozwolić na przerwę w łagodzeniu polityki pieniężnej i dodał, że kolejna obniżka możliwa jest już za miesiąc. Te wszystkie informacje dają nam do zrozumienia, że w dłuższej perspektywie raczej należy oczekiwać osłabienia naszej waluty.

Wczoraj po obniżce nasz waluta nie zareagowała zbyt impulsywnie. Obecnie nasz waluta lekko się osłabia, a jej kurs wynosi 4,1229 na parze EUR/PLN i 3,1600 na USD/PLN.

Michał Palenciuk

FMCM
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »
Przejdź na