Prezes Energomix: Będą duże podwyżki detalicznych cen prądu na 2019 rok

- Z naszych informacji wynika, że ceny ofertowe sprzedaży energii detalicznej na 2019 rok dla odbiorców biznesowych na rynku konkurencyjnym są na poziomie 320-350 zł/MWh w zależności m.in. od wolumenu dostaw. Oznacza to, że skala podwyżek cen detalicznych na 2019 rok jest bardzo duża, bo w tym roku odbiorcy biznesowi kupują jeszcze energię nawet po 210-215 zł/MWh, czyli przynajmniej części z nich 2019 rok przyniesie nawet ok. 50-proc. wzrost cen energii - mówi Michał Suska, prezes zarządu Energomixu, firmy zajmującej się doradztwem energetycznym.

Ireneusz Chojnacki, wnp.pl: - Jak obserwowany w tym roku wzrost cen hurtowych energii elektrycznej przekłada się na detaliczne ceny jej sprzedaży?

Michał Suska, prezes zarządu Energomix: - Wzrost hurtowych cen energii elektrycznej przekłada się obecnie w dwojaki sposób na wzrost cen detalicznych. Mniejsze spółki obrotu podnoszą klientom ceny detaliczne jeszcze na 2018 rok i tu odbiorcy zwykle przyjmują te podwyżki, bo niespecjalnie mają lepsze wyjście. Po pierwsze dlatego, że ceny generalnie rosną i zmiana sprzedawcy również oznaczałaby podwyżkę. Poza tym rosną też oczywiście ceny sprzedaży energii elektrycznej na 2019 rok, które obecnie są istotnie większe niż w kontraktach zawieranych na 2019 rok na początku tego roku.

Reklama

Jaka jest skala podwyżek cen detalicznych na 2019 rok w porównaniu z cenami sprzedaży w 2018 roku?

- Na takie pytanie nie ma prostej odpowiedzi, bo rynek energii elektrycznej nie jest rynkiem jednolitym. Z naszych informacji wynika, że ceny ofertowe sprzedaży energii detalicznej na 2019 rok dla odbiorców biznesowych na rynku konkurencyjnym są na poziomie 320-350 zł/MWh w zależności m.in. od wolumenu dostaw. Oznacza to, że skala podwyżek cen detalicznych na 2019 rok jest bardzo duża, bo w tym roku odbiorcy biznesowi kupują jeszcze energię nawet po 210-215 zł/MWh, czyli przynajmniej części z nich 2019 rok przyniesie nawet ok. 50-proc. wzrost cen energii. Należy dodać, że ceny na 2019 rok wynikające z oficjalnych cenników sprzedawców są jeszcze wyższe niż te na rynku konkurencyjnym, ale z drugiej strony zawsze tak było i kto nie był aktywny, nie szukał tańszej energii, to przepłacał w stosunku do rynku.

Czy obecnie w obszarze cen detalicznych występuje jakieś charakterystyczne zjawisko, na które należałoby zwrócić uwagę?

- Warto może zwrócić uwagę, że ceny detaliczne na IV kwartał 2018 roku są obecnie o 15-20 zł/MWh większe niż na cały 2019 rok, ale o sprzedaży na 2018 rok już mało kto rozmawia. Zakupy na 2018 rok to przede wszystkim wyzwanie dla odbiorców, którzy kupowali energię w kontraktach kwartalnych i jeszcze kilka miesięcy temu liczyli, że podwyżki obserwowane na rynku hurtowym to zjawisko przejściowe. Teraz odbiorcy biznesowi oceniają sytuację całkiem inaczej. Obawiają się, że ceny energii elektrycznej będą nadal rosły i starają się o wieloletnie kontrakty ze stałą ceną. Takie kontrakty są dostępne, a energia w kontraktach 2-3 letnich kosztuje o około 20 zł/MWh więcej niż w kontraktach na sam 2019 rok. (...)

Jak według pana wiedzy odbiorcy energii reagują na podwyżki jej cen?

- Większość odbiorców energii ciągle reaguje z niedowierzaniem na podwyżki cen energii, które ich czekają w 2019 roku. Nie chodzi przy tym o to, że ceny rosną, ale o skalę wzrostu, a zwłaszcza, że 2-3 miesiące temu wielu uważało, że ówczesny wzrost cen hurtowych to efekt chwilowej spekulacji i ceny spadną. To niedowierzanie to efekt tego, że tak naprawdę niewielu odbiorców zastanawia się nad tym, jakie są składowe kosztów ceny energii i co powoduje wzrost cen. Mało kto na co dzień interesuje się tym, jaka jest struktura miksu energetycznego Polski, czy węgiel tanieje, czy drożeje albo jak działa unijny system handlu emisjami i co się dzieje z cenami uprawnień do emisji CO2. (...)

Rozmawiał Ireneusz Chojnacki

Więcej informacji na portalu wnp.pl

Dowiedz się więcej na temat: ceny prądu | wzrost cen energii | energia elektryczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »