Ponad 5 mld zł mniej. Polacy rezygnują z lokat

O ponad 5 mld zł zmniejszyła się wartość lokat terminowych w bankach i to tylko w okresie od lutego do czerwca. Powód? Jedną z przyczyn wycofywania pieniędzy z banków jest ich bardzo niskie oprocentowanie. Średnio, na depozycie półrocznym, dostaniemy dziś zaledwie 1,63% w skali roku – wynika z danych zebranych przez Expandera.
Lokaty bez gwiazdek, czyli takie, które są dostępne dla wszystkich, mają obecnie bardzo niskie oprocentowanie. Niemalże nie ma już ofert dających 3% lub więcej. Wciąż możemy oczywiście zobaczyć reklamy lokat z oprocentowaniem wynoszącym 4% czy nawet 5%. Są to jednak oferty promocyjne, dostępne dla nowych klientów i można z nich skorzystać tylko raz. Nierzadko warunkiem otrzymania tak wysokiego oprocentowanie jest otwarcie w danym banku konta. Warto jednak pamiętać, że to oprocentowanie jest podawane w skali roku, a okres większości takich lokat to 1-3 miesiące – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.
Tak niskie oprocentowanie lokat bez gwiazdek jest zapewne jedną z przyczyn odpływu pieniędzy z banków. Według danych NBP od lutego do czerwca br. wartość depozytów w złotych o okresie do 2 lat zmniejszyła się o 5,8 mld zł. To znacznie mniej niż przy poprzedniej fali spadkowej z 2013 r., kiedy było to ponad 20 mld zł. Przypomnijmy, że wtedy Polacy byli przyzwyczajeni do oprocentowania przekraczającego 5%, kiedy nagle spadło ono do 2,5%.
Najlepsze tematy