Piotr Kuczyński DI Xelion: Polska giełda w niełasce zagranicznych inwestorów

Analitycy nie mają dobrych wieści dla posiadaczy akcji na warszawskiej giełdzie. Według nich sytuacja na polskiej scenie politycznej odstrasza inwestorów zagranicznych. Niepokoi ich zarówno stosunek nowego rządu do giełdowych spółek, jak I jego zapowiedzi dotyczące decyzji gospodarczych. Prawdopodobne jest też dalsze osłabienie złotego.
– Polska giełda w tej chwili jest w totalnej niełasce zagranicy i dopóki nie wyjaśnią się czynniki zależne wyłącznie od polityków, dopóty będzie w niełasce –podkreśla Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. – Jest kwestia sektora energetycznego, tego, czy rzeczywiście spółki energetyczne będą przejmowały kopalnie, jak to będzie obciążało ich wyniki, i kwestia sektora bankowego.
Tylko w ciągu ostatniego miesiąca WIG20 stracił ponad 7 proc., a od wyborów prezydenckich ponad 20 proc. Już tylko zapowiedź opodatkowania aktywów bankowych i to wraz z udzielonymi przez banki kredytami wywołała przecenę ich akcji. To jednak, jak mówi Piotr Kuczyński, tylko jedna i to nie najpoważniejsza z przyczyn zaniepokojenia inwestorów.
– Ważne jest też to, jak będzie rozwiązana kwestia kredytów walutowych. To może uderzyć w sektor bankowy dużo potężniej niż podatek bankowy. Dopóki te sprawy nie zostaną wyjaśnione, to zagranica do nas nie przyjdzie. A i tak zagranica może się obawiać, bo coraz głośniej mówi się o tym, że w przypadku braku pieniędzy rząd może sięgnąć po środki z OFE.
Najlepsze tematy