Złoty będzie słabnąć w I kwartale

Czarnym koniem rynku walutowego w 2015 roku był dolar i jest możliwe, że amerykańska waluta umocni się również w 2016 roku. Wszystko z powodu niepewności co do liczby podwyżek stóp procentowych, jaką zaserwuje rynkom Fed. Jednak po wyklarowaniu się w Polsce sytuacji odnośnie składu RPP, ewentualnej obniżki stóp procentowych, złoty powinien zacząć zyskiwać na wartości przynajmniej do euro i franka.
– Ten rok należał do dolara amerykańskiego, gdzie inwestorzy od dłuższego czasu grali pod to co się właśnie wydarzyło, czyli pod podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych – mówi Daniel Kostecki, analityk rynków finansowych HFT Brokers. – Dolar umacniał się do euro, do funta, do franka szwajcarskiego. Dolar także zyskiwał do polskiego złotego i tutaj skala jego umacniania względem złotego od początku roku wyniosła około 12 proc., więc złoty zdecydowanie tracił na wartości. Ogólnie waluty krajów wschodzących były w odwrocie.


Amerykański dolar umacniał się w oczekiwaniu na podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, której spodziewano się najpierw w czerwcu, a potem we wrześniu. Ostatecznie nastąpiła ona w grudniu ubiegłego roku. Jednocześnie jednak rynek nie ma jasności co do liczby kolejnych podwyżek, jakie mają nastąpić w tym roku. Równie dobrze mogą być to cztery podwyżki, jak i dwie.
Newseria Inwestor