Pendolino tańsze od samochodu

Dość zróżnicowana oferta cenowa polskiej szybkiej kolei polega na tym, że jeśli pasażer kupi bilet odpowiednio szybko, to załapie się nawet na podróż za 49 zł. Ale takich biletów będzie niewiele - ok. 20. Po nich dostępna będzie pula biletów z upustem (od 30 do 10 proc.), a potem już w normalnej cenie. Ostatnie bilety w puli też będą nieco tańsze (10-20 proc.), ale polowanie na taką promocję to jednak ryzyko. Więcej na jej temat pisaliśmy tutaj.

Dla porównań przyjęto średnią cenę biletu na pendolino (wszystkie ceny zaokrągliliśmy do pełnych złotych). W przypadku podroży samolotem lub Polskim Busem portal podaje dwie ceny - pierwsza to rezerwacja z dwutygodniowym wyprzedzeniem, druga to kupienie biletu na ostatnią chwilę. Co do czasów przelotów samolotem doliczono półtorej godziny na dojazdy na lotnisko, przyjazdy z niego, formalności na miejscu. Przedstawiciele kolei często zaznaczają, że do czasu podróży samolotem trzeba dodawać właśnie to co się traci, by się do samolotu dostać. Ale warto też pamiętać, że rzadko kto mieszka pod samym dworcem.

Reklama

Co do podróży samochodem, to wyliczając czas i cenę przejazdu wyliczono na podstawie serwisu viamichelin. Cena w tym przypadku uwzględnia benzynę i opłaty na autostradach (szukaliśmy najszybszej trasy). Warto jednak mieć w pamięci, że kierowca ponosi też koszty zużycia samochodu, którym jeździ po Polsce. Zależy ona od posiadanego samochodu i może nawet podwoić koszty paliwa - kierowcy bardzo rzadko biorą to jednak pod uwagę. W trzech pozostałych przypadkach ten kłopot odpada.

Pociągiem lepiej niż samochodem

Jeśli ktoś lubi jeździć autem, to pewnie wybierze ten środek transportu. Tym bardziej, że sam sobie ustali czas podróży i przejedzie się od drzwi do drzwi. Ale pendolino będzie tańsze (niewielki wyjątek to trasa ze stolicy do Katowic) a przede wszystkim szybsze mniej więcej o 30 proc.

Warto pamiętać, że dla porównań brano planowany czas przejazdów pendolino w grudniu tego roku. W przyszłym, po zakończeniu remontów na niektórych trasach, przewaga pociągu powinna być wyraźniejsza. W tym przypadku liczy się też komfort podróży. Trudno się wyspać, albo pracować, prowadząc samochód.

Samolot nie taki drogi

W przypadku rywalizacji z połączeniami lotniczymi pendolino wypada nieźle, choć... Przy uwzględnieniu czasu potrzebnego na podróż na lotnisko i z powrotem, samolot wcale nie wygląda na specjalnie szybszy środek transportu. Powszechne przekonanie, że to jego przewaga, nie potwierdza się. Przypomnijmy, że połączenie lotnicze Warszawy z Wrocławiem testowaliśmy pół roku temu. Łączny czas podróży z centrum Wrocławia do centrum Warszawy wyniósł w naszym teście 3 godziny i 30 minut, czyli zaledwie kilkanaście minut więcej, niż pociągiem.

Z drugiej strony pendolino niespecjalnie konkuruje ceną. Jeśli bilety zamówimy z odpowiednim (w tym przypadku dwutygodniowym) wyprzedzeniem, to do Wrocławia, czy Gdańska polecimy z Modlina taniej, niż pojedziemy pociągiem z Dworca Centralnego. I to nawet jeśli uwzględnimy opłatę za 15-kilogramowy bagaż. Jeśli lecimy tylko z bagażem podręcznym, Ryanair oferuje dużo biletów za 39 zł. Inna sprawa, że jeśli konieczność wyjazdu zdarzyła się nagle, to jednak pociąg będzie tańszy. Dojazd na lotnisko w wypadku Modlina jest też droższy, niż na pociąg.

Jeśli się nie śpieszysz - autobus

W starciu z ogólnopolskim przewodnikiem autokarowym pendolino wybiorą ci, którym się nie śpieszy. Podróż Polskim Busem to raczej zadanie na większość dnia, lub - w przypadku trasy z Gdańska do Krakowa - na cały. Pociąg będzie zdecydowanie szybszy i bardziej komfortowy. Mimo wszystko w Polskim Busie w miarę wygodnie podróżują raczej szczupli pasażerowie, a nawet oni nie wyciągną nóg i nie ułożą się do snu jak we własnym łóżku. W pociągu miejsca jest więcej.

Ale cena przewoźnika autokarowego jest nie do pobicia. Co prawda mityczne bilety za złotówkę są trudne do kupienia, ale autokarem pasażerowie przejadą się średnio trzy razy taniej niż pociągiem. Minimum. Ten przewoźnik stosuje sposób sprzedaży biletów znany z linii lotniczych. Cena jest elastyczna. Sprawdzaliśmy połączenia piątkowe, gdy autokary są dość mocno obłożone. W środku tygodnia może być taniej. W przypadku biletów kupowanych z największym możliwym wyprzedzeniem, autobus również najprawdopodobniej będzie trzykrotnie tańszy - bilet kosztuje 17 złotych, w porównaniu do 49 złotych w EIC Premium.

Rynek Kolejowy
Dowiedz się więcej na temat: samochod
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »