Intercyza i spadek. Kto dziedziczy, gdy jest rozdzielność majątkowa?

W dzisiejszych czasach miłość bywa krucha, dlatego coraz więcej par decyduje się zabezpieczyć przed ślubem, podpisując intercyzę u notariusza. Podejmując taką decyzję, obie strony powinny być świadome konsekwencji. Niestety wielu Polaków nie wie, czy intercyza jest tym samym co rozdzielność majątkowa i w jaki sposób decyzja o ustanowieniu rozdzielności majątkowej wpływa na dziedziczenie. Rozwiewamy więc wątpliwości.

W chwili zawarcia małżeństwa pomiędzy kobietą i mężczyzną następuje wspólność majątkowa. W dużym uproszczeniu oznacza to, że wszelkie dobra nabyte po ślubie należą odtąd zarówno do męża, jak i żony, którzy nie mogą samodzielnie decydować o przypadających im udziałach w majątku i rozporządzać nim bez zgody drugiej strony. 

  • Wspólność ustawowa ma zabezpieczyć sytuację materialną rodziny tak, aby słabszy ekonomicznie małżonek nie czuł się pokrzywdzony. Niezależnie od tego, kto i w jakim stopniu miał wpływ na powstanie majątku przy rozwodzie, jest on rozdzielany na dwie części.  
  • Nie zawsze jednak wspólność majątkowa jest opłacalna i wtedy Polacy decydują się podpisać intercyzę lub umowę o rozdzielności majątkowej. 
  • Pojęcia te bywają mylone, jednak tak naprawdę różnią się od siebie, dlatego wyjaśniamy, co oznaczają i tłumaczymy, jak rozdzielność majątkowa wpływa na dziedziczenie

Reklama

Czy intercyza to to samo co rozdzielność majątkowa?

Stwierdzenie, że tak jest, byłoby zbyt dużym uproszczeniem. Intercyzę należy bowiem rozumieć jako umowę małżeńską regulującą stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami, która niekoniecznie musi oznaczać ustanowienie rozdzielności majątkowej. Oczywiście, może ona ją wprowadzić, jednak umożliwia również rozszerzenie lub ograniczenie wspólności ustawowej. 

  • Czym jest intercyza?

Celem sporządzonej u notariusza intercyzy jest uregulowanie relacji majątkowych pomiędzy mężem i żoną. Wbrew powszechnej opinii, można podpisać ją zarówno przed, jak i po zawarciu małżeństwa. To umowa, która rozszerza wspólność majątkową lub ją ogranicza. W drugim przypadku może również dojść wprowadzenia rozdzielności z wyrównaniem dorobków. 

  • Czym jest rozdzielność majątkowa?

Rozdzielność majątkowa również zawierana jest jako akt notarialny. Tak naprawdę stanowi jednak odwrotność wspólnoty majątkowej. Po jej ustanowieniu zarówno mąż, jak i żona mogą samodzielnie rozporządzać majątkiem osobistym i nie wyklucza to wspólnego nabywania nieruchomości, którymi małżonkowie mogą dzielić się na zasadzie współwłasności.

Jak rozdzielność majątkowa wpływa na dziedziczenie?

Niektórzy mogą zastanawiać się , jak rozdzielność majątkowa wpływa na dziedziczenie pomiędzy małżonkami. Prawda jest jednak taka, że bezpośrednio nic nie zmienia się w tej kwestii. 

Po jej ustanowieniu mąż lub żona wciąż jest uprawniony do dziedziczenia majątku wchodzącego w skład majątku osobistego drugiej osoby. 

Kto dziedziczy majątek, gdy jest rozdzielność majątkowa?

Przy rozdzielności majątkowej małżonek jest więc uprawniony do dziedziczenia majątku osobistego męża lub żony na zasadach ogólnych, czyli:

  • W równych częściach wraz z dziećmi zmarłego małżonka (lub dalszymi zstępnymi dzieci) w wysokości minimum jednej czwartej udziału w spadku, 
  • W połowie wysokości udziału w spadku przy dziedziczeniu wraz z rodzicami zmarłego małżonka albo jego innymi krewnymi,
  • W całości, jeżeli dziedziczy on samodzielnie.

Czytaj również:

Czy darowizna podlega podziałowi przy rozwodzie? Prawo jest jasne

Miliardy na kontach, o których ZUS nam nie powie. Jak je odzyskać?

Ważne zmiany w prawie spadkowym. Zbliża się rewolucja w dziedziczeniu

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: intercyza | spadek | rozdzielność majątkowa | dziedziczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »