Jak zmienić formę opodatkowania?

Przedsiębiorcy rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej zobowiązani są do doboru odpowiedniej dla siebie formy opodatkowania. Rozważny wybór sposobu rozliczeń z fiskusem jest bardzo istotny, ponieważ jest dla zobowiązujący.

Przedsiębiorcy rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej zobowiązani są do doboru odpowiedniej dla siebie formy opodatkowania. Rozważny wybór sposobu rozliczeń z fiskusem jest bardzo istotny, ponieważ jest dla zobowiązujący.

Prawo podatkowe nie przewiduje bowiem możliwości swobodnej zmiany formy opodatkowania w dowolnym momencie roku podatkowego. Co zrobić, kiedy w trakcie roku okazuje się, że zadeklarowana forma opodatkowania nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem?

Wybór właściwej formy opodatkowania jest niezwykle ważny, ze względu na fakt, że wywiera istotny wpływ na wysokość płaconych podatków, jak również rodzaj ewidencji prowadzonej w celu dokonania stosownych rozliczeń.

Przedsiębiorca sam wybiera właściwą dla siebie formę opodatkowania

W myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik zobowiązany jest dokonać wyboru sposobu opodatkowania osiąganych dochodów, składając w tym celu stosowny wniosek. Należy pamiętać, że można dobrać właściwą dla siebie formę opodatkowania, tylko i wyłącznie spośród przewidzianych w ustawie. Należą do nich: opodatkowanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) oraz podatek liniowy. Warto podkreślić, że istnieją także uproszczone formy opodatkowania osiąganego dochodu. By móc z nich skorzystać trzeba jednak spełnić dodatkowe warunki. Dotyczy to ryczałtu ewidencjonowanego a także karty podatkowej.

Reklama

Prawo przewiduje dwa warianty doboru odpowiedniej formy rozliczeń z organem podatkowym, w zależności od momentu, w którym podatnik podejmuje decyzję w tej kwestii.

Rozpoczynając działalność

Pierwszym momentem na wybór formy opodatkowania, to rozpoczęcie działalności gospodarczej. Należy tego dokonać przed rozpoczęciem danej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Lub do 20 stycznia

Jeśli podatnik prowadzi już działalność gospodarczą ustawa przewiduje możliwość zmiany przyjętej uprzednio formy opodatkowania w nowym okresie rozliczeniowym, pod warunkiem złożenia do dnia 20 stycznia odpowiedniego wniosku do naczelnika urzędu skarbowego. Należy podkreślić, że termin ten jest nieprzekraczalny.

Poza wymienioną wyżej sytuacją w zasadzie nie ma możliwości dokonania zmiany sposobu obliczania podatku.

Zamknąć firmę i otworzyć ją na nowo?

Przedsiębiorca, który zamyka firmę, dokonuje jej wyrejestrowania a następnie otwiera nową ponownie wybiera formę opodatkowania dla nowo utworzonej działalności. Taką możliwość potwierdza również interpretacja organu podatkowego (IPPB1/415-292/11-4/JB). Do takich działań należy jednak podejść ostrożnie by nie spotkać się z zarzutem obejścia prawa podatkowego. Może za tym przemawiać np. zmiana profilu prowadzonego biznesu. Nie należy zatem traktować możliwości zakończenia i rozpoczęcia na nowo prowadzonej działalności gospodarczej jako standardowego sposobu na zmianę formy opodatkowania.

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »