Elon Musk w dołku, ale wciąż najbogatszy. Opublikowano nową listę miliarderów

Globalny kryzys daje się w znaki najpotężniejszym biznesmenom świata. W tej chwili majątek żadnego nie osiąga pułapu 200 miliardów dolarów, choć niedawno takimi wynikami mogli pochwalić się Elon Musk i Jeff Bezos. Założyciel Tesli nadal jest liderem listy miliarderów opracowywanej przez Bloomberga, ale wartość jego aktywów wyraźnie spadła. Do czołówki wdarł się Gautam Adani, a wyróżniają się także Bernard Arnault i Warren Buffett, którzy przez ostatnie pół roku nie odczuli skutków załamania koniunktury.

  •        Wielki tegoroczny spadek majątku Elona Muska to efekt przede wszystkim ponad 50-procentowej przeceny akcji Tesli na Wall Street
  •        Inwestorzy obawiają się, że założyciel Tesli i SpaceX za bardzo rozproszył swoją uwagę i pieniądze przejmując Twittera
  •        Warren Buffett w tym roku z powodzeniem stawia na giganty naftowe: Chevron i Occidental Petroleum, a także na producenta półprzewodników - Taiwan Semiconductor

Pierwszym w historii człowiekiem, który osiągnął majątek wart 200 miliardów dolarów był Jeff Bezos, założyciel Amazona. Taki wynik zanotował w sierpniu 2020 roku. W tej chwili - jak pokazuje indeks miliarderów Bloomberga - jest na czwartym miejscu listy najbogatszych z sumą 117 miliardów dolarów, co oznacza, że przez ostatnie pół roku swój stan posiadania zmniejszył o 14 miliardów.

Reklama

Parada krezusów

W tym samym czasie majątek lidera, czyli Elona Muska, zmalał z 212 do 180 miliardów dolarów. Jeśli jednak liczyć od początku tego roku, to dyrektor generalny Tesli stracił około 90 miliardów dolarów.

Wiceliderem rankingu jest Francuz Bernard Arnault, którego firma LVMH kontroluje takie marki jak Christian Dior, Louis Vuitton czy Tiffany & Co. Od końca maja jego majątek wzrósł ze 126 do 158 miliardów dolarów.

Trzecie miejsce, z kwotą 125 miliardów dolarów, zajmuje Hindus Gautam Adani, który wzbogacił się głównie za sprawą zawirowań na rynkach spowodowanych wybuchem wojny w Ukrainie. Handel węglem, paliwami, olejem palmowym oraz materiałami budowlanymi okazał się bardzo zyskowny.

Zaraz za wspomnianym już Bezosem, czyli piąty w klasyfikacji, jest Bill Gates, który ma 114 miliardów dolarów - o 3 miliardy mniej niż pół roku temu. Szósty jest 92-letni Warren Bufffet, a jego stan posiadania (109 miliardów dolarów) w zasadzie nie zmienił się od końca maja.

Wielka przecena Tesli

Ogromny tegoroczny spadek zasobów Elona Muska to efekt przede wszystkim ponad 50-procentowej przeceny akcji Tesli na Wall Street. Inwestorów zaniepokoiło osłabienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych, wysoka inflacja, a także obawa, że multimiliarder za bardzo rozproszył swoją uwagę i pieniądze przejmując Twittera.

Założyciel Tesli i SpaceX kupił Twittera miesiąc temu za 44 miliardy dolarów. Jest w ciągłym konflikcie z pracownikami firmy i reklamodawcami. Nowy prezes spółki natychmiast zwolnił połowę pracowników w tym ścisłe szefostwo. Wielu innych zatrudnionych w Twitterze opuściło firmę po tym, jak Musk nakazał im pracować przez długie godziny oraz zostawać w pracy w weekendy. Miliarder rozpoczął też medialną wojnę z Apple. Oświadczył, że nie podoba mu się opłata technologicznego giganta za zakupy dokonane w aplikacjach dystrybuowanych w sklepie App Store.

Inwestycje Buffetta

Firma Apple to z kolei oczko w głowie Warrena Buffetta. Jego konglomerat Berkshire Hathaway ma aż 895 milionów akcji giganta technologicznego, które stanowią 40 proc. portfela inwestycyjnego.

Multimiliarder, zwany "wyrocznią z Omaha", daje sobie radę w czasach brutalnych dla rynku akcji. Berkshire Hathaway kupił w trzecim kwartale 2023 roku akcje Taiwan Semiconductor (producenta półprzewodników) o łącznej wartości ponad 4 miliardów dolarów. Jednocześnie miliarder sprzedał udziały w dwóch bankach - Bank of New York oraz U.S. Bancorp.

W tym roku Buffett z powodzeniem stawia na giganty naftowe - Chevron i Occidental Petroleum. W minionym kwartale wehikuł inwestycyjny sędziwego multimiliardera zwiększył udziały w Chevronie o 3,9 miliona akcji do łącznej liczby 165,3 miliona, a także kupiła 35 milionów walorów Occidental Petroleum, aby zwiększyć swój udział do 194,3 miliona akcji.

Jacek Brzeski

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk | Warren Buffett | kryzys gospodarczy | krezus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »