Hiszpania zmienia prawo podatkowe dla kościołów. Wszystkie wyznania będą równo traktowane

​Kongres Deputowanych, izba niższa hiszpańskiego parlamentu, zatwierdził stosowną poprawkę, zrównującą opodatkowanie wszystkich wyznań religijnych, niezależnie od tego, czy podpisały umowę o współpracy z państwem, czy też nie.

Zarówno Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), jak i centroprawicowa Partia Ludowa (PP) głosowały za takimi samymi ulgami podatkowymi dla Kościoła prawosławnego, Unii Buddystów, Kościoła mormonów i Świadków Jehowy, jakimi już cieszą się Kościół katolicki, Federacja Ewangelickich Związków Religijnych, Federacja Wspólnot Izraelskich i Komisja Islamska. 

Takie same ulgi podatkowe dla wszystkich religii

Zgodnie z nowym prawem, miejsca kultu wszystkich wyznań, biura i mieszkania duchownych oraz ośrodki ich kształcenia zostaną zwolnione z podatku od nieruchomości (IBI). Inne ulgi dotyczą zwolnienia z podatku od osób prawnych oraz z opłat lokalnych; przyznano także obniżki w zakresie podatków dochodowych dla osób przekazujących darowizny. Korzyści podatkowe wszystkich wyznań będą takie same jak te, z których korzystają podmioty non-profit, w tym organizacje pozarządowe i fundacje. 

Reklama

Rzecznik PP w Kongresie Deputowanych Cuca Gamarra wskazała, że Hiszpania jest krajem bezwyznaniowym, dlatego "normalne jest takie samo traktowanie innych religii, jak Kościoła katolickiego". 

Za odrzuceniem poprawki była lewicowa Podemos. - Wielu uważa, że miejsce kultu nie jest usługą dla społeczeństwa; zamkniecie się w jakiejś przestrzeni w celu komunikowania się z bóstwem to akt prywatny, nie rozumiemy, dlaczego miałoby interweniować państwo - powiedział deputowany Podemos Txema Guijarro.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Hiszpania | podatki | religia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »