Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Pomoc dla najuboższych, musisz mieć 477 zł

Gazeta Prawna
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej pozostaną na poziomie z października 2006 r. Obecnie prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej mają osoby samotnie gospodarujące, jeżeli ich dochód nie przekracza 477 zł.

Kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej pozostaną na poziomie z 2006 roku.
Kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej pozostaną na poziomie z 2006 roku. /AFP

ZMIANA PRAWA

Rząd przedstawił na ostatnim posiedzeniu Komisji Trójstronnej propozycje dotyczące wysokości kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej. Zgodnie z art. 9 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. nr 115, poz. 728) kryteria dochodowe podlegają weryfikacji co trzy lata. Ostatnia miała miejsce w 2006 roku.

Jak ustaliliśmy, rząd, ze względu na kryzys, proponuje, aby kryteria dochodowe pozostały na niezmienionym poziomie. Obecnie prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej mają osoby samotnie gospodarujące, jeżeli ich dochód nie przekracza 477 zł, oraz rodziny, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 351 zł. Pozostaną więc one w dotychczasowej wysokości do kolejnej weryfikacji w 2012 roku.

- Weryfikacja progów dochodowych powinna głównie uwzględniać koszty utrzymania, w tym wzrost cen energii i żywności, które w ciągu trzech lat zdecydowanie wzrosły. W tym roku dodatkowo nakłada się na to kryzys - mówi Dorota Głogosz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Norbert Paprota, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bochni, dodaje, że trudno wyobrazić sobie osobę samotną, która mogłaby utrzymać się z dochodu wynoszącego 477 zł.

Zdaniem dr. Marka Rymszy z Instytutu Spraw Publicznych kryterium dochodowe powinno być podniesione, na czym skorzystałyby osoby, którym potrzebna jest pomoc w usamodzielnieniu czy aktywizacji zawodowej.

- Poniżej progu dochodowego są teraz osoby bierne, natomiast te, które podejmują jakieś starania automatycznie, wypadają z kręgu uprawnionych do świadczeń - dodaje Marek Rymsza.

Z kolei Jarosław Borowski, dyrektor MOPS w Giżycku, zwraca uwagę, że podniesienie progów nawet o kilkadziesiąt złotych niewiele da, bo wiele rodzin i tak by go przekraczało.

- Dlatego jeszcze częściej niż teraz będziemy przyznawać zasiłki okresowe, celowe i celowe specjalne. Możemy je przyznawać w szczególnie uzasadnionych przypadkach gdy rodzina czy osoba nie spełnia kryterium - mówi Jarosław Borowski.

Utrzymanie kryterium dochodowego na obecnym poziomie spowoduje, że nie wzrosną też najważniejsze świadczenia pieniężne, bo ich wysokość jest z nim powiązana. Zasiłek stały jest wyliczany jako różnica między odpowiednim kryterium dochodowym, a faktycznym dochodem osoby samotnie gospodarującej lub dochodem na osobę w rodzinie. Obecnie wynosi od 30 do 444 zł. Wydatki na pomoc społeczną wyniosły w 2007 roku 3,3 mld zł.

Michalina Topolewska

Zaplanuj wakacje już teraz - tanie bilety lotnicze, promocyjne oferty turystyczne.

Źródło informacji:

Więcej o:
r,
dochód
 

Ankieta

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Tak

 
95%

Nie

 
3%

Trudno powiedzieć

 
2%

Nie mam zdania

 
0%Głosów: 86

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (331)

Dodaj komentarz

~Pracownik MOPS -

według mojej oceny 20 % korzystających z MOPS żyje w tym kryterium. Wiekszosc osób pracuje na czarno, traktują pomoc z MOPS jako kieszonkowe,większosc osób ma rodzine która pomaga i oczywiscie 10% sie do tego przyznaje. Znam rodziny których dochód na osobe wynosi 300 zł! Mają TV LCD, LAPTOPY, SUPER TELEFONY, SĄ LEPIEJ UBRANI OD LUDZI PRACUJĄCYCH UCZCIWIE! sTAC ICH NA WIELE....! cO JEST NAJZABAWNIEJSZE JESLI PRACUJĄ LEGALNIE TO PRZYNOSZĄ ZASWIADCZENIA ŻE PRACUJĄ 1/2 najniższa krajowa oczywiscie ( PRACUJĄ PO 12 GODZ. JAKO MECHANIK SAMOCH., MURARZ,RACA W BRUKARSTWIE ITD..

~kos9 -

Skandal ,że w panstwie które sle zołnierzy na wojny /Irak,Afganistan/organizuje igrzyska piłkarskie nie ma pieniędzy dla najuboższych,a krytyczne uwagi tych co by ubogich zagłodzili są chyba od wyznawców 'słusznej religii'Młodość i zdrowie nie jest dane na zawsze.

~EWELINCIA782 -

MAM RODZINE KTÓRA SKŁADA SIE Z SZECIU OSÓB MÓJ PARTNER W TAMTYM ROKU WZIOŁ KREDYT NA REMONT BYŁAM WTEDY W PROGRANIE Z UNI EUROPEJSKIEJ Z MIEJSKIEGO OSRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ OBIECYWALI POMOC I CO HI TO PUSTE BYŁY SŁOWA POSZŁAM PROSIC PO JAKIMŚ CZASIE O ZASIŁEK DOLICZYLI MI TEN KREDYT ZE SIE WZBOGACIŁAM A DZIŚ DOWIEDZIAŁAM ZE TO NIE MOŻE BYC WLICZANE DO DOCHODU UWAZAJCIE BO ONE WSZYSTKIE POMAGAJA SOBIE A NIE RODZINA POCZEBUJACYM

~AdiK -

Niech pójdą do pracy nie tylko ręce wyciągać......Większość z nich do Urzędy Pracy przychodzi tylko po zaświadczenie i nie ma pojęcia gdzie są propozycje pracy..... Już nie wspominając ,że ich wydatki każdy grosz powinien być dogłębnie sprawdzany.....- w końcu dostają pieniądze od społeczeństwa. I jeszcze każdemu z Nich za mało.....Nie pracujesz nie masz i tak powinno być!!!

~welder -

Proponuje obniżyć próg do 200 zł i będzie po problemie nie trzeba będzie nikomu płacić poza osobami z marginesu, które i tak się załapią a w 2012 i tak jeszcze zmniejszyć do 100 zł, bo kryzys u nas tak naprawdę się nigdy nie skończy a w naszym przypadku to on trwa już od lat 50-tych i końca jak na razie nie widać. I tak właśnie wygląda polityka prorodzinna naszego kraju --- wstyd!!!

~Zażenowany -

Żona nie,mamy mamy dwójkę dzieci,żyjemy uczciwie i co?klepiemy biedę,żyjemy od wypłaty do wypłaty,a sąsiedzi którzy nie pracują i żyją z Państwa,Mało tego z naszych podatków żyją sobie lepiej jak my,Na prąd dostaną,Na gaz,opał no i do tego talony na żywność itd,Na wszystkie dodatki się kwalifikują!!!!!I na codzienne picie i utrzymanie dwóch aut też ich stać!!!

~Babcia -

wszędzie ogromna bieda.Za głupotę naszych wnuków musimy płacić wysoką cenę.

~co robić -

Oboje z żoną jesteśmy na zasiłku (zasiłek jest na 3 lata) jest ''bardzo ciężko'' (kupiłem nowy samochód, ale musieliśmy zrezygnować z wczasów na Kubie na konto Europy). Teraz mamy już najniższe zasiłki po 800 Euro na głowę + dodatek mieszkaniowy 300 Euro + na dzieci 150 Euro miesięcznie. Razem ponad 2000 Euro, chcę nadmienić, że ceny są zbliżone do Polski, a to wszysko w bardzo biednym, zbankrutowanym kraju. I tak się zastanawiam, czy mam wracać do tego bogatego, Zyczliwego dla ludzi kraju, jakim jest Polska,gdzie każdy może znaleść godziwą pracę i godziwe życie, lepsze od bezrobotnego, żylącego z zasiłku człowieka w biednym kraju.

~??? -

jakim CUDEM jeszcze 50% baranów chce głosować na PO.

~POLAK -

Widzisz głupi narodzie.Rząd was chce zagłodzić i zadłużyć,a wy głosujecie na tych rządowych nierobów,którzy tylko przed kamerami się wymądrzają.