Darowizny na cele charytatywno-opiekuncze dla kościelnych osób prawnych

W PIT rocznym odliczymy pełną wartość darowizny na rzecz kościelnych osób prawnych na cele charytatywno-opiekuńcze, bez żadnego limitu, w szczególności bez uwzględnienia limitu 6 proc. dochodu wynikającego z ustawy o PIT.

W PIT rocznym odliczymy pełną wartość darowizny na rzecz kościelnych osób prawnych na cele charytatywno-opiekuńcze, bez żadnego limitu, w szczególności bez uwzględnienia limitu 6 proc. dochodu wynikającego z ustawy o PIT.

Parafia jest jedną z kościelnych osób prawnych.

Darowizny można odliczyć na rzecz Kościołów wymienionych w stosownych ustawach o stosunku Państwa do danego Kościoła.

Darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli:

• darowizna zostanie przekazana na rachunek bankowy obdarowanej kościelnej osoby prawnej - w przypadku darowizn pieniężnych;

• wartość darowizny zostanie potwierdzona:

- dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz

Reklama

- oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Darowizn gotówkowych - wpłaconych do kasy albo na tacę - nie odliczamy.

W przypadku otrzymania zwrotu uprzednio odliczonej darowizny w zeznaniu podatkowym PIT rocznym, składanym za rok podatkowy, w którym nastąpił zwrot darowizny, podatnik jest obowiązany doliczyć odpowiednio do dochodu kwoty uprzednio odliczone.

Nie ma co ukrywać przed urzędem skarbowym faktu zwrotu darowizny, bo w przypadku zwrotu dokonanej darowizny, obdarowany (jednostka, organizacja) jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu. Lepiej więc doliczyć darowiznę do dochodu z własnej inicjatywy, niż narazić się na pewną karę.

W przypadku nie otrzymania pokwitowania darowizna zawarta pod warunkiem przekazania pokwitowania możę podlegać zwrotowi - wtedy należy doliczyć kwotę darowizny do dochodu w PIT rocznym za rok, w którym zwrot otrzymano. Jeżeli jednak umowa darowizny - nawet w sposób dorozumiany - zostanie zmieniona, tzn. darczyńca zezwoli na niezwracanie darowizny, wówczas trzeba uznać, iż będzie to darowizna na cele pożytku publicznego, rozliczana w ramach limitu 6%. Jeżeli darowizna mieści się w limicie, należy jedynie skorygować zeznanie roczne (przepisać darowiznę z kategorii darowizn wynikających z ustaw odrębnych do kategorii standardowych darowizn wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jeżeli darowizna nie mieści się w limicie dla darowizn - trzeba skorygować odliczenie i dopłacić podatek z odsetkami za zwłokę.

Do odliczenia potrzebne jest jedynie pokwitowanie otrzymania darowizny , w przypadku darowizny pieniężnej dowód przekazanie jej na rachunek bankowy. Sprawozdanie można otrzymać już po odliczeniu, byle nie później, niż w dwa lata od przekazania darowizny.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Autor:

Artur M. Brzeziński

ePodatnik.pl
Dowiedz się więcej na temat: darowizna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »