Rynek ropy czeka na Iran

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po mocnym wzroście podczas poprzedniej sesji - wskazują maklerzy. Maklerzy boja się czy demokraci w Senacie USA zablokują irański powrót na rynki ropy.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po mocnym wzroście podczas poprzedniej sesji - wskazują maklerzy. Maklerzy boja się czy demokraci w Senacie USA zablokują  irański powrót na rynki ropy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 45,47 USD, po zniżce o 45 centów, czyli 1 proc.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 6 centów do 48,83 USD za baryłkę.

Zapasy ropy w USA są coraz wyższe. W ubiegłym tygodniu wzrosły one o 2,57 mln baryłek do 458 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Analitycy oceniali tymczasem, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 900 tys. baryłek.

Reklama

Zapasy w USA są obecnie o 100 mln baryłek wyższe niż wynosi średnia 5-letnia o tej porze roku.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 0,95 mln baryłek do 150,9 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 0,38 mln baryłek do 214,55 mln baryłek.

"Teraz kluczowe dla rynków ropy jest to, co stanie się z Iranem" - ocenia Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. Demokraci w Senacie USA zablokowali w czwartek przyjęcie przez republikańską większość rezolucji, by unieważnić porozumienie mocarstw - w tym USA - z Teheranem ws. irańskiego programu nuklearnego.

Chodzi o zawarte 14 lipca przez Teheran i sześć mocarstw (USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy) porozumienie, które przewiduje, że Iran radykalnie ograniczy swój program nuklearny, co ma uniemożliwić mu wejście w posiadanie broni jądrowej.

W zamian za to Zachód zobowiązał się do stopniowego znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj. Porozumienie zaakceptowała już Rada Bezpieczeństwa ONZ.

"Mamy na dodatek dalszy wzrost amerykańskich zapasów paliw, co jeszcze potwierdza, że konieczne jest cięcie produkcji ropy, bo sezon wakacyjnych wyjazdów w USA już jest za nami" - wskazuje dalej Spooner. W czwartek ropa w USA zdrożała o 1,77 USD, czyli 4 proc., do 45,92 USD za baryłkę. W tym tygodniu spadek cen ropy na NYMEX w Nowym Jorku wynosi 0,7 proc.

Miedź na giełdzie metali w Londynie jest na razie wyceniana bez zmian, ale w tym tygodniu zdrożała o 5,4 proc. To najmocniejszy tygodniowy wzrost notowań tego metalu od tygodnia zakończonego 1 maja - informują traderzy. Metal w dostawach trzymiesięcznych na LME jest wyceniany po 5.397,50 USD za tonę.

Również na giełdzie metali w Szanghaju miedź zdrożała w ciągu tego tygodnia o 5,4 proc.

Na rynkach pojawiają się sygnały o możliwych mniejszych dostawach miedzi i poprawie popytu na ten metal.Notowania miedzi wsparły wcześniejsze informacje firmy Glencore, która zapowiedziała zmniejszenie produkcji metalu w Afryce.

Tymczasem zapasy miedzi w Chinach, które są największym odbiorcą miedzi na świecie, spadły do najniższego poziomu od 21 miesięcy.Freeport McMoRan Inc. obniża swój target sprzedaży miedzi na ten rok o 25 milionów funtów, bo zjawisko pogodowe El Nino niekorzystnie wpływa na warunki w Indonezji, gdzie firma ma swoje operacje.Jinchuan Group Co. podała zaś, że grupa obniżyła produkcję miedzi i niklu 8 września z powodu usterki w systemie produkcyjnym.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa | rynek ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »