Mieszkanie pod Warszawą - gdzie jest najtaniej?

Aglomeracja warszawska należy do największych w naszym kraju. Tworzy ją Warszawa, jako miasto centralne, oraz kilkanaście mniejszych miasteczek w pobliżu, nazwanych miastami satelitarnymi. Dalszy rozrost terytorialny Warszawy jest praktycznie niemożliwy, dynamicznie rozwijają się za to miasta satelitarne, wśród których największe to Pruszków, Legionowo, Otwock, Żyrardów, Piaseczno, Ząbki i Marki.

W ostatnim czasie wielu mieszkańców Warszawy, zmęczonych codziennym życiem w stolicy, zadecydowało o przeprowadzce w spokojniejsze miejsce. Tym samym miasteczka satelitarne stały się czymś w rodzaju sypialni Warszawy - miejscem odpoczynku dla ludzi pracujących w Warszawie.

Mieszkania na sprzedaż

Warszawski rynek nieruchomości jest największy w Polsce. Na portalu OtoDom.pl zamieszczonych jest kilkadziesiąt tysięcy ofert mieszkań na sprzedaż, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Oferta w miastach satelitarnych jest zdecydowanie mniejsza - najwięcej mieszkań jest w Piasecznie, Markach i Pruszkowie.

Reklama

Różnice w średnich cenach mieszkań w Warszawie i miastach satelitarnych są znaczące. Według danych portalu Otodom.pl, 1 m kw. mieszkania w Warszawie kosztuje na rynku pierwotnym 7781 zł, a na rynku wtórnym - 8517 zł. Tym samym miasta satelitarne pod względem cenowym pozostają daleko w tyle.

Najdroższe mieszkania na rynku pierwotnym są w Legionowie, natomiast na rynku wtórnym w Pruszkowie. Warto zaznaczyć, że są to miasta, do których dojeżdża warszawska Szybka Kolej Miejska. Najtańsze mieszkania znajdują się w Otwocku i Markach.

Aglomeracja warszawska jest typowym przykładem aglomeracji monocentrycznej z wyraźną dominacją Warszawy. Miasto cały czas przyciąga rzesze młodych ludzi, którzy planują zamieszkać w stolicy. Jednocześnie coraz szybciej rozwijają się miasta satelitarne. Mieszkanie w jednej z takich miejscowości jest na pewno godną rozważenia alternatywą dla wszystkich, którzy nie chcą żyć w dużym i zatłoczonym mieście.

Do zamieszkania w podwarszawskiej miejscowości zachęcają zdecydowanie niższe ceny mieszkań oraz coraz lepsza komunikacja z centrum Warszawy. Chociaż mieszkanie w mniejszej miejscowości blisko Warszawy ma wiele zalet, jak np. mniejsze korki, cisza, dostępność terenów zielonych oraz możliwość kupna większego mieszkania, to osoby planujące zamieszkać pod Warszawą powinny dokładnie przemyśleć, czy codzienny dłuższy dojazd do pracy nie będzie w ostatecznym rozrachunku zbyt uciążliwy.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson SA

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | mieszkanie | Mieszkanie+
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »