Analitycy: W tym tygodniu złoty najsłabszą walutą świata

W środę za euro trzeba płacić już prawie 4,63 zł. Drożeje także dolar (do 3,87 zł) i frank szwajcarski (do 4,18 zł). Na horyzoncie nie widać na razie czynników, które wspierałyby polską walutę. Jest ona w tym tygodniu najsłabsza na świecie - wskazują analitycy.

Przybierająca na sile trzecia fala pandemii, wolniejsze od oczekiwań tempo szczepień, kolejne zamknięcie gospodarki, ale również łagodna polityka banku centralnego i spadek oczekiwań odnośnie do podwyżek stóp procentowych - to wszystko nie sprzyja rodzimej walucie i przekłada się na osłabienie złotego. Nawet pomimo tego, że fundamenty gospodarcze wciąż pozostają dobre. 

Na niekorzyść złotego wpływ mają także rosnące rentowności amerykańskich obligacji i umacnianie się dolara, z którym polska waluta jest silnie powiązana. Na świecie kapitał przepływa z jednego koszyka do drugiego i zachodzi prosta zależność: gdy dolar zyskuje - waluty krajów rozwijających się, do których wciąż zaliczana jest Polska, tracą. Po wczorajszej konferencji Fed - rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji wzrosły powyżej 1,74 proc. 

Reklama

- Jest to (osłabienie złotego - red.) cały czas echo tego, co się dzieje na rynku długu w USA: wysokie rentowności obligacji uderzają w rynki wschodzące, a polski złoty wciąż jest w grupie walut krajów rozwijających się, z czeską koroną czy węgierskim forintem - ocenił w rozmowie z Interią Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ. 

W niedawnej rozmowie z Interią Rogalski podkreślał także, że w oparciu o samą analizę wykresu euro/zloty (ujęcie techniczne - red.) - przestrzeń dla złotego na dalsze osłabienie wciąż jest, do ok. 4,63 za euro. - Być może naruszymy ten poziom, ale na krótko - zauważył. Obecnie scenariusz ten właśnie się realizuje. 

Z kolei analityk DM mBanku Rafał Sadoch zwracał uwagę na jeszcze jedną - kluczową dla "siły złotego" - kwestię, a mianowicie słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, który ocenił podczas jednej z konferencji prasowych, że w przypadku silnej III fali pandemii i pogorszenia perspektyw gospodarczych - nie można wykluczyć nawet ujemnych stóp procentowych. 

- De facto mamy do czynienia z III falą i tutaj nie można zapominać o tym, co mówił prof. Glapiński. To ponownie działa na niekorzyść krajowej waluty - podkreślił Sadoch, który dodał, że "złoty będzie silniejszy, gdy pandemia zacznie ustępować". 

Natomiast ekonomiści ING Banku Śląskiego w komentarzu rynkowym napisali, że: "waluty regionu słabo zareagowały na osłabienie dolara po Fed", zwracają także uwagę, że rynek dotychczas nie wycenił ryzyka konwersji nawet części hipotecznych kredytów walutowych. "Gdyby inwestorzy przypomnieli sobie o takim ryzyku, byłby to dodatkowy argument przeciw złotemu. Lokalne stop loss prawdopodobnie wykonały się już wczoraj. Dlatego spodziewamy utrzymania strefy oporu 4,62-63" - ocenili.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

I dodali: "Zachowanie złotego na przełomie kwartału prawdopodobnie zdeterminują oczekiwania rynku na orzeczenie SN w sprawie kredytów frankowych. Najbardziej realnym scenariuszem są naszym zdaniem ugody banków z klientami i konwersja kredytów ze wsparciem NBP. Co więcej, według naszego modelu, określającego poziom równowagi pary euro/złoty (na podstawie innych zmiennych rynkowych, np. swapów), złoty jest już obecnie silnie niedowartościowany wobec euro. Powinno to pozwolić na powrót pary euro/złoty poniżej 4,55". 

Bartosz Bednarz

EUR/PLN

4,2960 0,0080 0,19% akt.: 10.05.2024, 14:04
  • Kurs kupna 4,2943
  • Kurs sprzedaży 4,2977
  • Max 4,3007
  • Min 4,2845
  • Kurs średni 4,2960
  • Kurs odniesienia 4,2880
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

https://biznes.interia.pl/waluty/aktualnosci/news-zloty-bedzie-silniejszy-gdy-pandemia-zacznie-ustepowac,nId,

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-lockdown-i-ciecie-prognoz-ekonomisci-taka-koniecznosc-moze-s,nId,

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: EUR/PLN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »