Mario Draghi osłabi euro

Do słabości euro może się dziś przyczynić Mario Draghi (dziś ma wystąpienie w Wilnie) i w pewnym stopniu dane o podaży pieniądza w strefie euro.

Do słabości euro może się dziś przyczynić Mario Draghi (dziś ma wystąpienie w Wilnie) i w pewnym stopniu dane o podaży pieniądza w strefie euro.

Właściwie główny odczyt, dynamika M3 przewyższyła oczekiwania (2% r/r zamiast oczekiwanych 1,8% i 1,8% poprzednio). Postęp po stronie kredytowej przebiega tak wolno jak tylko może, roczne dynamiki poprawiają się o 0,1 pkt. proc. (kredyty dla sektora prywatnego z -1,6% do -1,5%). Wyraźniejsza poprawa dotyczy finansowania sektora general government, z -1,8% r/r do -1,2%. Akcję kredytową mają ożywić operacje TLTRO, w ramach banki podejmują zobowiązanie do zwiększonego udzielania kredytów. Niskie objęcie pierwszej transzy i możliwość niemal bezkarnego niewywiązania się powodują, że skuteczność tego narzędzia trudno ocenić z góry.

Reklama

Na rynku obligacji zyskują papiery na całej krzywej dochodowości, pomimo odwrotnego ruchu amerykańskich papierów oraz gorszego sentymentu w przypadku innych papierów wschodzących (co sugeruje dzisiaj wzrost rentowności benchmarku 10-letnich IRS dla największych rynków wschodzących). Polskim papierom pomogła wczoraj wypowiedź Andrzeja Bratkowskiego o obniżkach większych niż 100pb.

W obecnej sytuacji Polska jest gospodarką gdzie właśnie otwiera się okno do obniżek stóp, podczas gdy na Węgrzech cykl się zakończył więc w naszym regionie polskie papiery stałoprocentowe wyglądają bardzo atrakcyjnie. Jednocześnie wciąż panuje bardzo dobry sentyment na rynku papierów peryferyjnych Eurolandu, z uwagi na oczekiwania inwestorów że kredytowe QE w Eurolandzie będzie nieskuteczne (rynek ABS jest za mały, trzeba go wykreować żeby można było skupować ABS-y, a to oznacza wsparcie dla kredytu i wzrostu w Eurolandzie dopiero za jakiś czas, a więc rosną szanse na inne formy QE, może skup papierów rządowych, który wciąż wydaje się trudny prawnie ale pozostaje jedną z ostatnich opcji dla ECB).

INGBank
Dowiedz się więcej na temat: EBC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »