Agile Recruiter – na czym polega zwinna rekrutacja IT?
Branża IT zajmująca się szerokim i wszechstronnym wykorzystaniem technologii informacyjnej wychodzi obecnie poza ścisłe ramy swojej działalności. Coraz częściej metodyki bezpośrednio jej dotyczące są obecne w innych dziedzinach nauki, aktywności i pracy. Nowym sposobem na znalezienie tej ostatniej oraz aktywne poszukiwanie pracownika stała się coraz częściej wykorzystywana przez pracodawców rekrutacja IT.
Wydaje się, że programowanie i proces rekrutacji nie mają ze sobą wiele wspólnego. Nic bardziej mylnego. Jeśli przyjrzymy się dokładniej temu, w jaki sposób przebiega tradycyjny proces rekrutacji do nowej pracy, dostrzeżemy, że jest on nie tylko przestarzały, ale i niewystarczający wobec obecnej rzeczywistości. Odpowiedzią na liczne potrzeby pracodawców jest rekrutacja IT. Jej głównym celem jest doprecyzowanie oczekiwań pracodawcy, a także ich weryfikacja na bazie dostępnych możliwości i potencjału rynku bezrobocia.
W 2001 roku podczas spotkania w USA opracowano wspólne metody dla zwinnych metod tworzenia oprogramowania. Ponieważ są one niezwykle uniwersalne, zaczęto powielać je również w innych dziedzinach. W ciągu ostatnich kilku lat powstał zatem sprawny marketing, handel, zarządzanie, a nawet finanse. Metody zwinne opierają się przede wszystkim na reakcjach na zmiany i aktywnej współpracy z klientem. Wartościami nadrzędnymi są tu ludzie i interakcje oraz działanie. Zwinne zarządzanie rekrutacją pracowników pozwala zatem usprawnić cały proces pozyskiwania nowych pracowników. Dostosowanie systemu rekrutacji do oczekiwań potencjalnych pracowników powoduje bezpośredni wzrost liczby wpływających do pracodawców aplikacji. Dlaczego tak się dzieje i z czym wiąże się rekrutacja IT?
Proces rekrutacji jest niezwykle istotny dla pracodawców, ponieważ ciągle wzrasta rola i potencjał zasobów ludzkich we wszystkich branżach. To człowiek stanowi najważniejszy zasób firmy, a jakość jego pracy przekłada się na poziom usług. Zwinny rodzaj rekrutacji sprawia, że jest ona bardziej elastyczna, wydajna i wrażliwa na potrzeby biznesowe. Jednocześnie staje się mniej ryzykowna. Rekrutacja IT opiera się na wykorzystaniu takich metod zarządzania projektami rekrutacyjnymi, które uwzględniają działania priorytetowe, zasadę sprintu, zapewniając elastyczność i wydajność zespołu.
Zwinna metodyka pozwoliła programistom zwiększyć ich efektywność i produktywność. Nic więc dziwnego, że zaczęto zastanawiać się nad wykorzystaniem jej głównych zasad w innych dziedzinach. Proces rekrutacji powinien być stosunkowo łatwy i szybki, by już na starcie nie zniechęcić potencjalnego przyszłego pracownika. Intuicyjny system rekrutacji pozwala bowiem nie tylko na szybką analizę wymagań pracodawcy, ale i weryfikację oraz ocenę napływających ofert potencjalnych pracowników.
Pierwszym działaniem, które podejmie zespół rekrutacyjny, powinno być wdrożenie odpowiednich procesów i opracowanie ich szczegółowych projektów. Proces rekrutacji zostaje zatem podzielony na działania priorytetowe i mniej istotne. Cały proces pracy zespołu projektuje jedna osoba, podobnie jak w przypadku pracy programistów. Dba ona o utrzymanie równowagi pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu, a także prawidłowy przebieg rekrutacji.
Podział projektu rekrutacyjnego na niewielkie części gwarantuje lepszą jakość otrzymywanych informacji zwrotnych, które kierowane są do menedżera do spraw rekrutacji. Dzięki temu zespół rekrutujący wie, jak wypełnić nawet szczególnie złożone obowiązki. Ma bowiem wskazówki od przewodnika, z którym pozostaje w stałym kontakcie. Często przedstawiciele zespołu umawiają kilka wstępnych rozmów kwalifikacyjnych wybranych kandydatów z menedżerem tylko po to, by zweryfikować wymagania dotyczące oferty pracy. Wtedy menedżer zyskuje szansę wyrażenia swojej opinii, a zespół otrzymuje pierwszą z informacji zwrotnych, na podstawie której buduje dalsze działanie. Ponieważ obecnie mamy najniższy wskaźnik bezrobocia od wielu lat, to pracodawcy muszą wysilać się, by zdobyć zainteresowanie potencjalnych pracowników. Zwinna rekrutacja zwraca uwagę na to, że znalezienie idealnego pracownika graniczy z cudem. Dlatego też wszelkie wymagania pracodawcy powinny być na tyle elastyczne, by mogły ulec zmianie pod wpływem obecnej rzeczywistości.
Zwinna rekrutacja IT w Krakowie cieszy się coraz większym powodzeniem. Mimo że zasady zwinnej rekrutacji są łatwe do zrozumienia, ale trudne do zastosowania, coraz więcej pracodawców z nich korzysta. Otwierają oni swoje umysły na nowości, niecodzienne propozycje, stawiając na elastyczność, przejrzystość i lekką nieprzewidywalność.
Rekrutacja IT wykorzystuje kilka narzędzi kontroli przebiegu procesów. Wśród najważniejszych i najbardziej znanych należy wymienić tablicę Kanban. To na niej wymienione są wszystkie zadania procesu oraz stopień ich wypełnienia lub zaawansowania prac. Pomaga ona ustalać działania priorytetowe, oszacować złożoność wymagań i stopień skomplikowania każdego z zadań. Największą zaletą pracy z tablicą Kanban jest możliwość stałego wglądu w postępy procesu na każdym jego etapie i dla każdej roli członka zespołu w każdym momencie.
Dzięki wykorzystywaniu Kanban menedżer do spraw rekrutacji w szybki i przejrzysty sposób dokonuje podsumowania postępów prac związanych z pozyskiwaniem pracowników.
Executive Search to proces rekrutacyjny realizowany przy użyciu metody Direct Search. Polega na takim wyszukiwaniu pracowników, które umożliwia odnalezienie tylko najlepszych specjalistów danej dziedziny. Dotarcie do najbardziej wartościowych kandydatów nie jest łatwe. Najczęściej nie poszukują oni pracy, dlatego też nie zgłaszają się w procesie rekrutacji samodzielnie poprzez wysłanie aplikacji. To pracodawca musi poszukiwać liderów, których kompetencje przesądzą o zakończeniu procesu rekrutacji. Metodę tę wykorzystują zwykle przeszkoleni konsultanci - headhunterzy (ang. łowcy głów). To ich zadaniem jest dotarcie do osób spełniających wymogi zleceniodawcy. Ze względu na swoją specyfikę, Executive Search najczęściej dotyczy stanowisk kierowniczych i menedżerskich. Metoda jest również przydatna w przypadku, gdy chcemy przejąć pracowników z konkurencyjnych firm lub dotrzeć do ludzi z rzadkimi, niecodziennymi umiejętnościami lub wykształceniem.
Zwinne metody rekrutacji nie są bezbłędną receptą na znalezienie pracownika idealnego. Nie zawsze ich zastosowanie w procesie rekrutacji jest uzasadnione. W przypadku, gdy poszukujemy jednego pracownika, a nasze wymagania i oczekiwania są jasno sprecyzowane oraz niewygórowane, lepsze mogą okazać się tradycyjne sposoby aplikacji.
Firma działająca w Krakowie pod nazwą Sowelo Consulting zajmuje się specjalistycznymi działaniami podejmowanymi w zakresie Executive Search. Pogłębiona wiedza branżowa i znajomość rynku IT procentuje wglądem w największe potrzeby zleceniodawców. Dzięki wykwalifikowanej kadrze przeprowadzającej proces zwinnej rekrutacji, przebiega on niezwykle szybko, sprawnie i skutecznie.
Przedstawiciele firmy rekrutacyjnej biorą pod uwagę nie tylko wymagania pracodawców i branżowego rynku pracy. W procesie poszukiwania pracownika kierują się kulturowymi właściwościami firm, osobistymi i zawodowymi cechami potencjalnych liderów. Sowelo zajmuje się rekrutacją pracowników przede wszystkim dla firm z obszarów: software, storage, internet, security, infrastructure, network, mobile, consulting services.