Apartamenty inwestycyjne – świetny pomysł na ulokowanie kapitału

Rynek pierwotny nie zwalnia i nadal rozwija się w szybkim tempie, a popyt ze strony kupujących utrzymuje się na wysokim poziomie. Czym to jest spowodowane?

Nowe mieszkania wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Na taki stan wpływają m.in. niskie stopy procentowe oraz obraz, jaki pandemia rzuciła na nasze mieszkania, do tej pory - wydawać by się mogło - posiadające odpowiedni metraż. Jednak z czasem uświadamiające nam, jak bardzo ciężko jest przebywać ze sobą dzień w dzień i np. łączyć pracę ze szkołą dzieci. Wiele osób skłoniło to do myślenia o zmianie mieszkania na większe. 

Rynek pierwotny doceniany jest także przez inwestorów. Obecnie mamy do czynienia z historycznie najniższymi stopami procentowymi w kraju przy kilkuprocentowej inflacji. Sprawia to, że trzymanie pieniędzy na koncie bankowym przestaje być opłacalne, a nawet może wiązać się z utratą wartości naszych pieniędzy. Coraz więcej osób szuka więc dobrego i sprawdzonego sposobu na ulokowanie kapitału - i tak pieniądze trafiają na rynek mieszkaniowy.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Pomimo trwającej już od roku pandemii, cenniki deweloperów wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Z badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w 2020 roku w większości dużych polskich miast ceny nowych mieszkań - wbrew oczekiwaniom większości - wcale nie spadły, a nawet wzrosły. Dane obejmują 17 lokalizacji, spośród których tylko na dwóch odnotowano spadki - w Gdańsku był to spadek o 1 procent, natomiast w Opolu o -4,5. Natomiast dwucyfrowe wzrosty nastąpiły aż w 7 miastach: Krakowie, Katowicach, Szczecinie, Zielonej Górze, Lublinie, Kielcach i Bydgoszczy. 

Powyższa sytuacja dowodzi, że branża nieruchomości cały czas dobrze sobie radzi, a rynek pierwotny wciąż jest dobrym miejscem na ulokowanie kapitału, m.in. w formie wspomnianych mieszkań pod wynajem. Jednak zanim kupimy mieszkanie przeznaczone na wynajem, musimy ustalić czas trwania wynajmu, który najbardziej nam odpowiada, wybrać grupę docelową najemców, a także dopasować do nich lokalizację mieszkania.

Grupa docelowa

Jesteś inwestorem i szukasz mieszkania na wynajem? Na początku musisz wybrać grupę docelową, do której będziesz kierował swoje mieszkanie. Od tego zależą pozostałe czynniki, jak okres wynajmu, lokalizacja, metraż mieszkania i aranżacja pomieszczeń, które przyczynią się do łatwiejszego znalezienia najemców. 

Najpopularniejszą grupę stanowią studenci, pracownicy, rodziny z dziećmi i turyści. Mieszkania na wynajem znajdują się zazwyczaj w bardzo dobrze rozwiniętej lokalizacji - co można zaobserwować przeglądając oferty na https://obido.pl/. Przy czym należy pamiętać, że im bliżej centrum miasta, tym drożej. W pobliżu mieszkania na wynajem powinny znajdować się przystanki komunikacji miejskiej, sklepy, lokale usługowe, ośrodki sportowe i restauracje. Dodatkowo w zależności od wybranej grupy, w sąsiedztwie mieszkania przeznaczonego na wynajem muszą być zlokalizowane najważniejsze uczelnie (studenci), centrum biznesowe (pracownicy), czy szkoły (rodziny z dziećmi). Natomiast decydując się na wynajem turystom, należy wybrać taką lokalizację, która będzie blisko centrum i zaoferuje wszystkie najważniejsze atrakcje, dostępne na wyciągnięcie ręki. 

Metraż mieszkania zależy od tego, ile osób będzie tutaj mieszkać. Wiadomo, że mieszkanie przeznaczone dla rodziny musi być przestronne i mieć odpowiedni układ, tak by wszystkim domownikom zapewnić komfortowe warunki. Natomiast w przypadku wynajmowania studentom, ważniejsza będzie duża ilość pokoi do wydzielenia, niż sam metraż. Przy aranżacji mieszkania najlepiej sprawdzi się styl minimalistyczny, który da najemcom możliwość wyposażenia mieszkania według swoich własnych preferencji.

Dwa rodzaje wynajmu

Okres wynajmu zależy od grupy docelowej. Wynajem krótkoterminowy najlepiej sprawdzi się w przypadku turystów, którzy zazwyczaj przyjeżdżają na kilka dni, czy w przypadku pracowników, będących często w delegacji. Należy pamiętać, że wynajem krótkoterminowy wiąże się z częstymi zmianami lokatorów, co może wpływać na szybsze pogarszanie stanu mieszkania. Krótkie wynajmy to także więcej formalności. Wynajem długoterminowy to popularniejsza opcja. Świetnie sprawdza się, jeśli naszą grupą docelową są pary lub rodziny z dziećmi. Także studenci decydują się zazwyczaj na dłuższy okres wynajmu - co najmniej na 10 miesięcy, w trakcie których trwa rok akademicki, lub na dłużej, jeśli współpraca zostanie uznana za owocną i bezkonfliktową.

Podwójne korzyści

Apartament inwestycyjny zapewnia właścicielowi podwójne korzyści. Jeśli mieszkanie znajduje się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, przykładowo nad morzem, może ono pełnić dwie funkcje - przez większość czasu przeznaczone jest na wynajem, ale raz w roku właściciel przyjeżdża tutaj, by spędzić kilkutygodniowy urlop. Takie rozwiązanie łatwiej wprowadzić w przypadku, gdy mieszkanie opiera się na wynajmie krótkoterminowym. 

.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »