Bezpieczna, odporna na naruszenia bezpieczeństwa kontrola dostępu w firmie – radzimy, jakie rozwiązanie wybrać

Jeżeli zależy Ci na zabezpieczeniu terenu przedsiębiorstwa i wydajnym analizowaniu ruchu w jego obrębie, doskonałym rozwiązaniem będzie inwestycja w zaawansowane systemy kontroli dostępu. Czym są i jakie warianty warto wybrać? Sprawdźmy najważniejsze cechy godnych zaufania narzędzi.

Co to jest system kontroli dostępu?

Każdej firmie zależy przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa posiadanych zasobów. To szczególnie ważne wyzwanie w dobie dzisiejszych cyfrowych zagrożeń, jednak wciąż aktualne pozostają te doskonale znane, związane np. z przedostaniem się niepowołanych osób do miejsc, w których przechowywane są cenne maszyny, dokumentacja czy środki pieniężne.

Elektroniczna kontrola dostępu bazuje na zintegrowanych rozwiązaniach informatycznych, które umożliwiają zarządzanie dostępem do określonych obszarów lub zasobów w organizacji i monitorowanie ruchu w obrębie zakładu.

Podstawowym celem jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa poprzez ograniczenie dostępu do wyznaczonych miejsc tylko dla osób upoważnionych. Wykorzystanie technologii cyfrowej pozwala jednak również na integrację z wieloma innymi narzędziami i usprawnienie przepływu danych dotyczących bezpieczeństwa organizacji.

Z czego składa się elektroniczna kontrola dostępu?

Profesjonalny system kontroli dostępu drzwi wymaga połączenia ze sobą wielu elementów - zarówno urządzeń, jak i zaawansowanego oprogramowania. Z czego się składa? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych komponentów kontroli dostępu oferowanej przez Unicard.

To kompleksowa platforma zapewniająca bezpieczeństwo przedsiębiorstwom o różnych rozmiarach i charakterystyce:

●      Czytniki kart dostępu - urządzenia umożliwiające identyfikację użytkownika na podstawie przyłożenia karty zbliżeniowej lub smartfona z technologią NFC.

●      Elektrozamki - te mechanizmy odpowiadają za blokowanie lub otwarcie drzwi po pomyślnej autoryzacji użytkownika

●      Sterowniki kontroli dostępu - centralne urządzenia zarządzające, które przetwarzają dane dotyczące uprawnień dostępu i komunikują się z czytnikami i elektrozamkami w celu podjęcia określonej czynności.

●      Oprogramowanie i baza danych - aby system kontroli dostępu drzwi mógł działać, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza informatycznego. Bazy danych magazynują informacje o uprawnieniach dostępu, przechowywane są w nich również dane dotyczące wykorzystania systemów. Oprogramowanie informatyczne zapewnia natomiast przepływ informacji i możliwość konfiguracji czy integrowania elektronicznej kontroli dostępu z innymi systemami.

Jaką kontrolę dostępu wybrać? Poznaj zalety rozwiązań chmurowych

Oczywiście elektroniczna kontrola dostępu może przybierać różne formy. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania bazujące na usługach chmurowych. Dzięki nim każde przedsiębiorstwo - nawet stosunkowo niewielkie i niedysponujące własnym zapleczem informatycznym - może pozwolić sobie na wdrożenie.

Oto kilka najistotniejszych zalet:

●      Oszczędności finansowe: kontrola dostępu w chmurze eliminuje potrzebę inwestycji w drogi sprzęt serwerowy i oprogramowanie. Użytkownicy płacą za usługę w formie odnawialnej subskrypcji, co pozwala na łatwe zarządzanie kosztami i uniknięcie dużych wydatków początkowych.

●      Prostsze wdrożenie: systemy chmurowe charakteryzują się szybką i łatwiejszą implementacją. Nie wymagają konfigurowania infrastruktury IT, co przyspiesza uruchomienie i pozwala na elastyczne skalowanie zgodnie z potrzebami firmy.

●      Zdalny dostęp i zarządzanie: rozwiązania chmurowe umożliwiają zarządzanie systemem kontroli dostępu z dowolnego miejsca. To zwiększa elastyczność i pozwala na bieżące monitorowanie oraz modyfikację uprawnień dostępu.

●      Automatyczne aktualizacje i utrzymanie: dostawca usługi odpowiada za utrzymanie infrastruktury, w tym za regularne aktualizacje oprogramowania i zabezpieczeń. Dzięki temu Twoje przedsiębiorstwo może skupić się na swojej działalności.

●      Elastyczność i skalowalność: systemy chmurowe łatwo dostosowują się do zmieniających się potrzeb firmy. Można je rozszerzać o dodatkowe funkcje, urządzenia czy obszary bez konieczności istotnych modyfikacji infrastruktury, co jest idealne dla dynamicznie rozwijających się firm.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »